Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte expirate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte expirate

Bună seara stimați domni și stimate doamne.Eu și familia mea locuim in germania.Avem un băiețel de 10 luni căruia nu am reușit să îi facem pașaportul încă la ambasada României de aici,și am dori sa mergem cu avionul in Romania sa ii facem acolo pașaport, țin să menționez că și eu am buletinul și pașaportul expirat. Care ar fi procedura?
Reveniți în țară, obțineți un act nou de identitate, solicitați transcrierea certificatului de naștere al băiețelului (dacă nu ați făcut acest demers încă) și ulterior depuneți solicitare pentru pașaport pentru minor și pentru dvs., dacă doriți.