Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta

Bătrâna bolnava cu Alzheimer și dementa cu AVC uri.
Fiica a făcut solicitate la judecătorie pt punere sub interdicție și împuternicirea doar pe ea.
Bătrâna are și un fiu care nu este trecut pe actul de împuternicire.

Este o problema? Poate fiul să piardă moștenirea mamei?
Poate fiica sa vanda tot, dat fiind împuternicirea?

Mulțumesc!
Elena Teo, utilizator
Ati inteles gresit. In primul rand nu mai exista interdictie, ci doar tutela.

Tutorele poate vinde unele din bunurile persoanei ocrotite, doar in interesul acesteia.

N-are nici o treaba mostenirea cu atributiile tutorelui.
Tutorele e doar un simplu administrator al bunurilor celui ocrotit.
Dapix, utilizator
Mulțumesc, dar daca fiica vinde casa, in interesul bătrânei, sub pretextul de a face rost de bani pt îngrijire, fiul nu mai are drept pe casa la dezbaterea moștenirii la decesul bătrânei?

Manuela Rășină, administrator
Nu tutorele o vinde direct, ci proprietarul cat este in viata are dreptul sa dispuna cum doreste de bunurile sale.
Nu-i obligat sa lase nimic mostenire.

Tutorele doar semneaza la NOTAR contractul de V/C, si nu poate vinde decat in interesul ocrotitului, si doar cu incuviintarea instantei de judecata.

Deci nu e atat de simplu.
In completare, omul cat este in viata NU are mostenitori.
Dapix, utilizator