avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punerea sub interdictie a persoanelor in varsta


Bătrâna bolnava cu Alzheimer și dementa cu AVC uri.
Fiica a făcut solicitate la judecătorie pt punere sub interdicție și împuternicirea doar pe ea.
Bătrâna are și un fiu care nu este trecut pe actul de împuternicire.

Este o problema? Poate fiul să piardă moștenirea mamei?
Poate fiica sa vanda tot, dat fiind împuternicirea?

Mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Elena Teo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 22:10, 16 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati inteles gresit. In primul rand nu mai exista interdictie, ci doar tutela.

Tutorele poate vinde unele din bunurile persoanei ocrotite, doar in interesul acesteia.

N-are nici o treaba mostenirea cu atributiile tutorelui.
Tutorele e doar un simplu administrator al bunurilor celui ocrotit.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Dapix, utilizator
Mulțumesc, dar daca fiica vinde casa, in interesul bătrânei, sub pretextul de a face rost de bani pt îngrijire, fiul nu mai are drept pe casa la dezbaterea moștenirii la decesul bătrânei?


Ultima modificare: Vineri, 17 Mai 2024
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu tutorele o vinde direct, ci proprietarul cat este in viata are dreptul sa dispuna cum doreste de bunurile sale.
Nu-i obligat sa lase nimic mostenire.

Tutorele doar semneaza la NOTAR contractul de V/C, si nu poate vinde decat in interesul ocrotitului, si doar cu incuviintarea instantei de judecata.

Deci nu e atat de simplu.
In completare, omul cat este in viata NU are mostenitori.
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare pamant, propietar bolnav de alzheimer maconni maconni Avem o problema in familie. Un titlu de proprietate indiviza pentru pamant cu 6 proprietari. Unul din proprietari este bolnav de alzheimer si nu are urmasi ... (vezi toată discuția)
Luarea in tutela a unui batran monulabrute monulabrute Buna ziua! Am 19 ani, din anul acesta devin studenta si am un venit de 1.200 Ron. Bunica mea este institutionalizata intr-o casa de batrani ce apartine DGASPC ... (vezi toată discuția)
Persoana care nu e in deplinatatea facultatilor mintale ina_enache ina_enache Buna ziua Am tot scris pe acest forum despre problema familiei mele si pe parcurs s-au adaugat informatii noi. Socrul meu se pare ca nu este in ... (vezi toată discuția)