Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am nevoie de viza de flotant pe adresa mamei mele unde ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am nevoie de viza de flotant pe adresa mamei mele unde locuiesc ...

Am nevoie de viza de flotant pe adresa mamei mele unde locuiesc momentan ,dar ea nu este deplasabila. Cum pot să obțin viza de flotant in acest caz?
În situația în care, din motive medicale, găzduitorul nu se poate deplasa în fața lucrătorului de evidență persoane pentru exprimarea consimțământului în vederea stabilirii domiciliului, acesta va putea fi exprimat în fața polițistului de proximitate sau a unui notar public.
Polițistul de proximitate aparține secției de poliție căreia îi este arondată strada pe care urmează să vă stabiliți domiciliul .
Formularul necesar pentru exprimarea acordului în fața polițistului de proximitate il gasiti la Serviciul de Evidență Persoane și trebuie prezentat acestuia în momentul solicitării; în momentul efectuării solicitării către lucrătorii secției de poliție, trebuie să prezentați o dovadă scrisă, eliberată de medicul de familie sau un medic specialist, care să ateste faptul că proprietarul imobilului este persoană nedeplasabilă.
Vă mulțumesc din suflet