Forum Discuţii juridice Executare silită prescriere datorii către anaf
Discuție deschisă în Executare silită

prescriere datorii către anaf

Am nevoie să știu în cât timp se prescrie o datorie către anaf, persoana fizică în urma unui proces penal cu decizie judecătorească, iar datoria reprezinta prejudiciu decis de judecător? Vă mulțumesc celor care pot răspunde.
Creditorul (ANAF) poate să scoată la licitație imobilul dvs oricând, nu-l împiedică nici o lege să-l execute, nu este obligat să aștepte zeci de ani ca să achitați ratele.
Prescripția NU-I un beneficiu pentru debitor, ci e o sancțiune pentru creditorul pasiv care nu stăruiește în executarearecuperarea datoriei.
În cazul dvs creditorul văd că încearcă în fel și chip să vă execute, deci cei 5 ani pentru prescripție nu se întrevăd la orizont.

Să nu vă culcați pe o ureche că ANAF n-o să vă vândă imobilul ipotecat poate cât de curând.
Dapix, utilizator