Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta angajare inainte de 2001, pentru a fi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta angajare inainte de 2001, pentru a fi folosita la ...

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari. Am primit solicitare de eliberare adeverinta angajare de la o persoana, care a fost in perioada 1985-1996 administrator al asociatiei (care era atunci fara persoanalitate juridica, fiind asociatie de locatari). Aceasta persoana nu stiu daca a lucrat cu vreun contract sau carte de munca ( cel mai probabil nu a avut nicio forma de angajare, ci mai degraba a facut aceste servicii la mica intelegere intre locatari). Actuala asociatie nu a avut raporturi juridice cu respectiva persoana, intrucat asociatia de proprietari nici nu exista in aceasta forma atunci. Am obligatia sa eliberez asa o adeverinta? Eu personal nu am vazut niciun contract al persoanei respective, care chiar a plecat din asociatie in 1996 cu banii locatarilor si toate actele de atunci si a lasat si o datorie de peste 200 mil lei vechi catre furnizorii de la acel timp. Va rog sa ma ajutati cu a intelege, cine trebuie sa ii elibereze adeverinta acestei persoane?
LCN, utilizator
Obligatia exista, dar daca nu exista c.i.m. si nu figureaza pe state , nu aveti ce sa-i eliberati.
Cornel Vasile, Consilier juridic