Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptarea tacita a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptarea tacita a succesiunii

acceptarea tacita a mostenirii decade pe ceilalti erezi din dreptul de a solicita dezbaterea succesiunii, daca solicitarea nu a fost facuta in termen de un an?:-/
~ Conținut șters la cerere ~
Solicitarea trebuie in termen de 6 luni. Ma insel, Romy?
Daca am divergente ma indrept inspre judecatorie.
Solicitarea trebuie in termen de 6 luni. Ma insel, Romy?
Daca am divergente ma indrept inspre judecatorie.
potrivit art.689 C.civ. "acceptarea poate fi sau expresă sau tacită. Este expresă când se însuseste titlul sau calitatea de erede într-un act autentic sau privat; este tacită când eredele face un act, pe care n-ar putea să-l facă decât în calitatea sa de erede, si care lasă a se presupune neapărat intentia sa de acceptare".
Iar potrivit a rt. 700 C.Civ., "dreptul de a accepta succesiunea se prescrie printr-un termen de 6 luni socotit de la deschiderea succesiunii.
În cazul când mostenitorul a fost împiedicat de a se folosi de dreptul său, din motive de fortă majoră, instanta judecătorească, la cererea mostenitorului, poate prelungi termenul cu cel mult 6 luni de la data când a luat sfârsit împiedicarea".
Termeneul este, asa cum s-a spus, de 6 luni.
Termenul pe care l-ai mentionat priveste situatia celui ce solicita repunerea in acest termen de 6 luni.
Nu le poti cumula pe cele doua. Nu au aceeasi natura juridica.