Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noul Cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noul Cod al muncii

Buna ziua!
Ce parere aveti despre noile reglementari din Codul muncii?
Eu inca-mi bat capul cu el...trebuie sa fac un cim cu timp partial (4 h x 5 zile) si inca nu reusesc sa-mi dau seama care-s modifcarile... :stunned:
:help:Daca aveti unul deja intocmit...v-as multumi pt sursa de inspiratie...
Va rog frumos sa incercam si sa ne exprimam corect.

Codul Muncii are Versiune consolidata la data de 16/11/2009,si este Legea nr. 53/2003.

Text actualizat la data de 16.11.2009.
Actul include modificările din următoarele acte:
- Legea nr. 480/2003
- Legea nr. 541/2003
- O.U.G. nr. 65/2005
- Legea nr. 241/2005
- Legea nr. 371/2005
- O.U.G. nr. 55/2006
- Legea nr. 94/2007
- Legea nr. 237/2007
- Legea nr. 202/2008 publicată în MOF nr. 728 din 28/10/2008
- O.U.G. nr. 148/2008 publicată în MOF nr. 765 din 13/11/2008.
- Legea nr. 331/2009 publicată în MOF nr. 779 din 13/11/2009.

Si..trebuie sa declaram in Revisal cim-ul cu 2 zile inaintea inceperii activitatii...sau c 2 zile inainte de a-l viza la ITM...nu m-am lamurit inca...
Incurcate sunt CAILE DOMNULUI B-) ati postat atatea ca nu mai intelegeam ce vreti :">

In M.Of nr 45 din 20 ianuarie 2010 a fost publicata Hotararea Guvernului nr.37/2010 – Hotarare pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr.161/2006 privind intocmirea si completearea registrului de evidenta al salarialilor.

 La angajarea fiecarui salariat urmatoarele elemente se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza (daca data de incepere a activitatii este intr-o luni, elementele de mai jost trebuiesc inregistrate in registru vineri):
 elementele de identificare ale salariatului: nume, prenume, cod numeric personal (CNP);
 data angajarii;
 functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
 tipul contractului individual de munca.
hmm stiu cel putin o firma care introduce c.i.m. in revisal inca din 2007 cu 4 zile inainte de data inceperii activitatii...dand numar intern de inregistrare acelui c.i.m.!
Incepand cu data de 1 februarie 2010, Hotararea Guvernului nr. 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, publicata in Monitorul oficial al Romaniei, Partea I, nr. 172 din 22 februarie 2006 se modifica si se completeaza astfel:

Registrul se intocmeste in forma electronica. Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.

La angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la lit. a) - d) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza si se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat.

Elementele prevazute la lit. e) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca.

Asadar, angajatorii au obligatia de a transmite registrul in forma electronica la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.