Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita dupa 12 ani. E prescrisa ?
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita dupa 12 ani. E prescrisa ?

Azi am primit o notificare de la banca ca s-a infiintat poprire asupra contului. Am fost la biroul executorului ce a solicitat respectiva poprire si mi-a a dus la cunostiinta ca am o datorie la o societate de recuperari. Am consultat pe portalul instantelor si nu-mi aparea vreo incuvintare a vreunei executari silite. Am avut un credit imobiliar facut in 2008, iar in 2012 creditul a fost declarat scadent si am fost executat silit prin vinderea imobilului ce facea obiectul acelui credit. Din 2012 pana in 2024 nu s-a mai solicitat nicio plata, nu s-a mai platit nimic, nu s-a mai cerut nicio incuviintare a vreunei executari. Mai mult decat atat in 2015 am solicitat bancii daca mai am vreo datorie la ei, iar la biroul de credit nu figuram cu vreo datorie.
Deci in ultimii 12 ani nu am avut nicio actiune care sa intrerupa prescriptia, pana azi cand a sosit aceasta notificare de la executor. In notificare observ ca firma care a solicitat executarea este cu totul alta decat cea care m-a excutat in urma cu 12 ani. In notificare se spune ca nu am raspuns la cererea lor de stingerea litigiului, desi eu nu am primit niciodata vreo hartie sau vreun telefon din partea lor, avand acelasi domiciliu in ultimii 10 ani. In actele primite de la executor au atasat contractul de credit imobiliar din 2008, dar nu au specificat nimic ca au vandut imobilul in 2012 si au recuperat circa 85% din datorie. Nici executorul nu stia ca am mai fost executat si recuperat cea mai mare parte din datorie. Precizez ca datoria ceruta acum este aproape egala cu datoria de dinainte vanzarii imobilului. Intrebari:
1. Ce e de facut, pot face contestatie de prescriere ptr faptul ca au trecut 12 ani ? Eu nu mai detin actele care sa ateste ca acel credit a fost declarant scadent in 2012 si imobilul a fost scos si vandut la licitatie.
2. In inchierea sedintei din camera de consiliu a judecatoriei care a incuviintat executarea silita scrie ca e fara cale de atac si e pusa la dispozitia partilor prin intermediul grefei. Desi eu nu am primit nimic de la judecatorie. Mai pot face eu contestatie ?
3. Incheierea respectiva nu e semnata de presedinte si grefier si nu e stampilata de judecatorie. Are doar o parafa a biroului executor cu “conform cu originalul”. E lovita de nulitate ?
4. Daca dosarul de la justitie are forma xxx/xxx/2023, am gasit pe portal un alt dosar cu acelasi nr la care se adauga /a1 si in care se specifica ca o doamna grefiera se abtine.
Multumesc ptr raspunsuri.
AlexGM, utilizator
Depuneti contestatie la executare, aveti termen de 15 zile.