Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demontare termopane la un balcon deja închis prin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demontare termopane la un balcon deja închis prin anveloparea blocului

Buna ziua! Am un apartament cu 3 camere și balcon, într-un bloc construit în anul 1972 în București, sector 6.
Blocul a fost proiectat cu geam la baie care dă în balcon, iar balconul nu era închis.
În urma anvelopării executate de Primărie, balconul a fost închis cu termopane, iar aerisirea de la baie se face în balconul închis.
Fostul proprietar a fost de acord cu închiderea banconului chiar în aceste condiții, dar eu vreau să desființez pe cheltuiala mea acele termopane și să readuc balconul în starea inițială.
Tot pe cheltuiala mea, vreau să pun termopane la camera care dă în balcon, astfel încât vor exista la final termopane, dar nu la balcon, ci la cameră.
Care ar fi soluția legală pentru acest proiect? Vă mulțumesc!
Ihrinwe, utilizator

mexu a scris:

nu mai bine scoateti sticla?! lasati totul la fel dar fara sticla. daca va razganditi o puneti la loc. operatiune de 1/2 h

O scoate in 30 minute dar o pune doar unul care se pricepe la loc intrucat trebuie calate.. Daca scoate geamurile la balcon acum inseamna ca are aer direct (geamuri vechi sau lipsa) la camera care da in balcon?
Nu ati citit ca vrea sa puna la final termopane la camera care da in balcon.
La blocurile anvelopate prin progaramul primarie nu se dau autorizatii intrucat se strica "aspectul unitar".
Incet incet vor arata si la noi taote la fel ca in afara.
Nu inteleg. Da. daca scoate geamurile de la balcon acum are aer direct pana la limita camerei.
asa este, nu se dau autorizatii in mod uzual.