Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua Am o poprire pe card și în contul meu s a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua Am o poprire pe card și în contul meu s a virat banii ...

Buna ziua
Am o poprire pe card și în contul meu s a virat banii altei persoane pot debloca acei bani pentru a înapoia banii omului cu dovada că într adevăr sunt banii lui?
Da vă înțeleg dar eu vă spuneam că am trimis dovada executorului că într adevăr nu sunt banii mei sunt banii fiului meu deci cu dovada aia normal ar trebui să i deblocheze nu?

Dapix a scris:

Banca nu poate lua o asemenea decizie, pentru un cont blocat de un executor judecatoresc.
Banii sunt blocati in acest cont.

Daca banii aveau o destinatie speciala, adica reprezentau alocatie de stat, indemnizatie de handicap, pensie de intretinere minor, se putea rezolva legal situatia.

Este vorba despre o dovadă în care scrie negru pe alb cine este beneficiarul banilor

Romina@1 a scris:

Da vă înțeleg dar eu vă spuneam că am trimis dovada executorului că într adevăr nu sunt banii mei sunt banii fiului meu deci cu dovada aia normal ar trebui să i deblocheze nu?

Dapix a scris:

Banca nu poate lua o asemenea decizie, pentru un cont blocat de un executor judecatoresc.
Banii sunt blocati in acest cont.

Daca banii aveau o destinatie speciala, adica reprezentau alocatie de stat, indemnizatie de handicap, pensie de intretinere minor, se putea rezolva legal situatia.

Depinde. Oricum, daca trec 15 zile de la momentul popririi banilor si nu va deblocheaza sumele, nu mai aveti timp de contestatie in instanta. Vorbiti cu un avocat, timpul nu trece in favoarea dv. Este ciudat sa primiti banii fiului intr-un cont care era deja poprit...
Liliana Gradinaru, Avocat
Da dar pe mine nu m au anunțat nici măcar telefonic și nici prin poștă că am o poprire pe card nu am știut

Liliana Gradinaru a scris:

Depinde. Oricum, daca trec 15 zile de la momentul popririi banilor si nu va deblocheaza sumele, nu mai aveti timp de contestatie in instanta. Vorbiti cu un avocat, timpul nu trece in favoarea dv. Este ciudat sa primiti banii fiului intr-un cont care era deja poprit...

Poprirea contului bancar NU se anunță, tocmai ca nu cumva aflând debitorul, să dea fuga la bancă și să scoată banii.
Dacă ați fi apucat să scoateți banii, se considera că ați FRAUDAT creditorul.
Din acest motiv, legea permite să nu fie anunțat debitorul de executarea silită, decât după blocarea contului curent.

Dacă nu sunt real banii dvs, doar INSTANȚA de judecată poate analiza cazul.
Altă soluție decât INSTANȚA nu aveți.
Dapix, utilizator