Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Refuz acces magazin alimentar
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Refuz acces magazin alimentar

Buna ziua

As dori niste indrumari cu demersurile ce trebuie facute in legatura cu interzicerea accesului intr un magazin alimentar.
Acum 2 saptamani am cumparat produse in valoare de 35 lei iar la iesirea din magazin am sesizat pe aplicatie faptul ca am platit 92 lei.
Am solicitat bonul si am formulat plangere catre ANPC care astazi a efectuat un control la acel magazin.
Eu m- am dus ca de obicei sa imi fac cumparaturile iar patroana mi-a spus ca nu am ce sa mai caut in magazin.
Unde si pe ce cale as putea sa ma adresez pentru acest incident?

Va multumesc anticipat.
Samulea, utilizator
Dar ce este ?Cum caracterizati dv purtarea aceasta?In tara asta hotul striga hotul.

gi-jane2 a scris:

tot la anpc depuneti sesizare. Nu e vb de discriminare aici, nu ca sunteti negru, gay sau musulman nu va primeste.

Categoric, chiar in textul de lege scrie clar ca NU-I discriminare motivul pentru care va poftit afara.
In prezenta speta este vorba de un ABUZ, purtare abuziva, comportament abuziv.
Dapix, utilizator
Art. 63. -
Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

Ordonanța 99/ 2000

Dvs relatati exact cum s-a întâmplat și depuneti probe în acest sens. Dacă nu aveți, va faceti, mai încercați sa întrați și filmați.
Puteti sa va faceți cumpărături și în alt magazin
gi-jane2, moderator
Nu am cum pentru ca este un magazin de tara si singurul cu pos.Am chemat politia care a facut un proces verbal.

gi-jane2 a scris:

Art. 63. -
Se interzice a se refuza consumatorului fără un motiv justificat, conform prevederilor legale în vigoare, vânzarea unui produs sau prestarea unui serviciu.

Ordonanța 99/ 2000

Dvs relatati exact cum s-a întâmplat și depuneti probe în acest sens. Dacă nu aveți, va faceti, mai încercați sa întrați și filmați.
Puteti sa va faceți cumpărături și în alt magazin

Eu vad treaba asa.Pe mine nu ma lasa in magazin sa cumpar, fara nici un motiv, in vreme ce alte persoane intra si cumpara.E discriminare sau nu?Pe langa purtare abuziva cum ziceti dv.

Eu nu o sa mai comentez am primit deja raspunsul la intrebarea mea dar ma deranjeaza ca apar altii care incep ei sa interpreteze cum vor.
O zi buna

Dapix a scris:

Categoric, chiar in textul de lege scrie clar ca NU-I discriminare motivul pentru care va poftit afara.
In prezenta speta este vorba de un ABUZ, purtare abuziva, comportament abuziv.