Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchirierea locuintelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchirierea locuintelor

care este ultima lege care reglementeaza inchirierea locuintelor?si daca chiriasii mai au drept de preemptiune sau s-a desfiintat ca in cazul arendasilor
Legea locuinţei nr. 114/1996.
Dreptul de preemptiune al chiriasului este stabilit de art. 18-21 din O.U.G. nr. 40/1999.
Ambele acte normative sunt inca in vigoare.
Intrucat autoritatile au aliniat dispozitiile in domeniu in raport cu cerinte ,prin modificari si completari ale legislatiei ,in urma carora a aparut L nr 230/2007 privind infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari,care reglementeaza inclusiv inchirirea de catre proprietar a spatiului cu destinatia de locuinta.