Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta conform legii ...

Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta conform legii este ricipisa. Cand se depune la dosar aceasta?Multumesc!
Nu se depune la dosar nicio dovada, cu exceptia cazului in care vi se pune in discutie exceptia tardivitatii. Teoretic, daca ati depus in termen, instanta ar trebui sa aiba confirmarea acestui aspect din stampilele de pe plic, intrucat plicul se stampileaza cu data la care este expediat.

Ana-Maria Pînzaru a scris:

Nu se depune la dosar nicio dovada, cu exceptia cazului in care vi se pune in discutie exceptia tardivitatii. Teoretic, daca ati depus in termen, instanta ar trebui sa aiba confirmarea acestui aspect din stampilele de pe plic, intrucat plicul se stampileaza cu data la care este expediat.

Am pus plicul in ultima zi al termenului si a ajuns in afara termenului ,asa ca ma astept la ridicarea exceptiei tardivitatii. La primul termen eu trebuie sa am ricipisa la mine? Multumesc!
Ar fi bine sa aveti dovada de la posta.
Dar se depune la dosar si plicul, care are stampila postei.
Nu este relevant ca a ajuns dupa termen. Depinde insa cat de clare sunt stampilele de pe plic, ce anume ati scris, concret, in document etc.