avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1052 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta conform legii ...

Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta conform legii este ricipisa. Cand se depune la dosar aceasta?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 17:42, 14 Iunie 2024
Nu se depune la dosar nicio dovada, cu exceptia cazului in care vi se pune in discutie exceptia tardivitatii. Teoretic, daca ati depus in termen, instanta ar trebui sa aiba confirmarea acestui aspect din stampilele de pe plic, intrucat plicul se stampileaza cu data la care este expediat.


Ana-Maria Pînzaru a scris:

Nu se depune la dosar nicio dovada, cu exceptia cazului in care vi se pune in discutie exceptia tardivitatii. Teoretic, daca ati depus in termen, instanta ar trebui sa aiba confirmarea acestui aspect din stampilele de pe plic, intrucat plicul se stampileaza cu data la care este expediat.

Am pus plicul in ultima zi al termenului si a ajuns in afara termenului ,asa ca ma astept la ridicarea exceptiei tardivitatii. La primul termen eu trebuie sa am ricipisa la mine? Multumesc!
Ar fi bine sa aveti dovada de la posta.
Dar se depune la dosar si plicul, care are stampila postei.
Nu este relevant ca a ajuns dupa termen. Depinde insa cat de clare sunt stampilele de pe plic, ce anume ati scris, concret, in document etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tardivitate cerere de chemare in judecata? sake sake Buna ziua/seara, Am formulat o cerere de chemare in judecata, pe conflicte de munca. Am primit prin curier decizia desfacerii contractului de munca, in ... (vezi toată discuția)
Intampinare Dinte Dinte Buna seara! Atunci cand iti vine citatie de la tribunal, am inteles ca ai la dispozitie 30 de zile pentru intampinare. Intrebarea mea este: De cand incepe ... (vezi toată discuția)
Calculul termenelor calin_andrei calin_andrei Din interpretarea art. 101-104 C.p.c. am anumite dubii in intelegerea curgerii termenelor, respectiv zilele libere in care curg si data postei la documentele ... (vezi toată discuția)