Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată ...

Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată perioada de concediu creștere copil 1990. 1994.la calculul pensie
Începând cu 18 ianuarie 1990 concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la un an, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, este perioada asimilată stagiului de cotizare.
[ link extern ] -

Decretul-lege nr. 31/1990 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vîrstă de pînă la un an
Art. 3. -
Perioada concediului pentru sarcină şi lehuzie şi a concediului pentru îngrijirea copilului în vîrstă de pînă la un an constituie vechime în muncă şi se include în calculul vechimii neîntrerupte în muncă şi în aceeaşi unitate.
( În vigoare de la 19 ianuarie 1990 până la 10 iulie 1997, fiind abrogat şi înlocuit prin Lege 120/1997).