avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată ...

Buna ziua vă rog dacă puteți să-mi spuneți cum e considerată perioada de concediu creștere copil 1990. 1994.la calculul pensie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:43, 24 Iunie 2024
Începând cu 18 ianuarie 1990 concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la un an, perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, este perioada asimilată stagiului de cotizare.
[ link extern ] -


Decretul-lege nr. 31/1990 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vîrstă de pînă la un an
Art. 3. -
Perioada concediului pentru sarcină şi lehuzie şi a concediului pentru îngrijirea copilului în vîrstă de pînă la un an constituie vechime în muncă şi se include în calculul vechimii neîntrerupte în muncă şi în aceeaşi unitate.
( În vigoare de la 19 ianuarie 1990 până la 10 iulie 1997, fiind abrogat şi înlocuit prin Lege 120/1997).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime pe durata concediului pt. crestere copil mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! Dupa anul 1990, in ce perioade concediul de crestere copil nu constituie vechime in munca? Am vazut ca in Legea 7/2007 a fost reintrodusa aceasta ... (vezi toată discuția)
Se adauga la vechime in munca concediul pentru cresterea copilului luat in anul 1990 carmenciobanu88 carmenciobanu88 Mamele care au avut concediu pentru cresterea copilui in anul 1990 respectiv 1991 perioada respectiva se considera vechime in munca sau nu . ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu ... Carmen Haidau Carmen Haidau Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu pt cresterea copilului.Sunt pensionata dar pt aceasta perioada nu s a considerat nici vechime ... (vezi toată discuția)