Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarație la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarație la notar

Proces și apel câștigat în favoarea mea,aștept sa primesc hotărârea definitivă dar între timp pârâta ma pune sa dau o declarație la notar cum că am primit sulta și că nu mai am nici o pretenție prezentă sau viitoare la bunurile ce rezulta din masa succesorală și din partaj și îmi cere 850lei pe o declarație...am plecat de acolo,am refuzat sa semnez și sa plătesc apoi am fost la tribunal și am întrebat la biroul de informații despre acest lucru...mi s-a spus sa aștept hotărârea și sa nu dau nici o declarație deoarece este posibil sa rămân fără nimic,adică fără imobilul și sulta câștigată prin proces...acum aștept păreri....exista în lege vreo obligație în acest sens? Mulțumesc
În declarație scria "nu mai am nici o pretenție prezenta și viitoare la nici un bun ce rezulta din succesiune și partajul succesoral" ...adică? Cum sună?

Manuela Rășină, administrator
@conductor Atentie, e o capcana! Daca semnati declaratia in forma pe care v-o propune notarul, v-ati lins pe bot pt viitor! Au fost situatii in care dupa 2/3...n ani s-a descoperit ca mostenitul a mai lasat ceva. In aceasta situatie se incheie un supliment la cerificatul de mostenitor sau se merge iar in instanta. Ori semnand.....
Ați dat cel mai pertinent și corect răspuns....nu cred ca ar mai avea tata ceva,deși în timp mi s-au spus multe și am verificat....ce nu am putut verifica a fost situația contului bancar al tatălui meu,din momentul în care a fost dus la spital cu diagnostic de AVC și pana în momentul decesului, sunt exact 9 zile ,timp suficient pentru ca mama vitregă sa golească contul....mi s-a spus sa vin cu certificatul de moștenitor pentru asemenea demersuri....

DlGoe a scris:

@conductor Atentie, e o capcana! Daca semnati declaratia in forma pe care v-o propune notarul, v-ati lins pe bot pt viitor! Au fost situatii in care dupa 2/3...n ani s-a descoperit ca mostenitul a mai lasat ceva. In aceasta situatie se incheie un supliment la cerificatul de mostenitor sau se merge iar in instanta. Ori semnand.....

Exact cum am spus: legenda urbana si Caragiale sa trăiasca. hotărârea judecătorească pe care nu o prezentați dar faceți presupuneri , fără alt temei decât temerile dv., deci acea hotărâre a decis exact cuantumul moștenirii, ce i se cuvine fiecăruia etc. in privința averilor din America ..care ar putea sa apară ..înțeleg ca s-au făcut verificări si este minunata dar lipsește cu desăvârșire. Singurul punct într-adevăr care poate fi discutat este onorariul notarului, drept pentru care căutați alt notar. așa cum am spus declarația va servește chiar dv. dar ..s-ar putea sa aveți surprize dar nu in sensul la care va gândiți. ați primit banii , deci de ce nu vreți să-i recunoașteți..?! as zice ca e un început de proba pentru controparte..dar asta este o alta discuție. va urez succes.
Hotărârea judecătorească nu a fost redactată, eu nu o am,nu am primit-o și nu știu cat durează, depinde doar de instanță...cum sa nu recunosc primirea banilor,bineînțeles ca recunosc,am scos și un extras de cont bancar pentru a dovedi aceasta, dar daca vrea doar declarație la notar și în formula făcută de notar...eu nu semnez așa ceva....

Manuela Rășină, administrator