Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declarație la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declarație la notar

Proces și apel câștigat în favoarea mea,aștept sa primesc hotărârea definitivă dar între timp pârâta ma pune sa dau o declarație la notar cum că am primit sulta și că nu mai am nici o pretenție prezentă sau viitoare la bunurile ce rezulta din masa succesorală și din partaj și îmi cere 850lei pe o declarație...am plecat de acolo,am refuzat sa semnez și sa plătesc apoi am fost la tribunal și am întrebat la biroul de informații despre acest lucru...mi s-a spus sa aștept hotărârea și sa nu dau nici o declarație deoarece este posibil sa rămân fără nimic,adică fără imobilul și sulta câștigată prin proces...acum aștept păreri....exista în lege vreo obligație în acest sens? Mulțumesc
Da, sa declar ca am primit sulta și ca nu mai am pretenții la apartamentul in cauză, dar nu alte lucruri cum scria la final și anume ca nu mai am pretenții în prezent și viitor la nici un bun succesoral ce rezulta din moștenire și partaj....eu asa ceva nu semnez,chiar de ajung la executor sau instanță....

lilivasiliu a scris:

Este obligatorie recunoasterea la notar ca ati primit sulta , este necesara la Biroul de Carte Funciara pentru intabulare imobile fara sarcini, dar la notar puteti sa va intelegeti asupra platii onorariului. Sulta trebuia platita prin notar sau printr-un birou de executor in baza unei proceduri de oferta reala de plata. Deci, da trebuie sa mergeti la notar.

Ce legatura au sustragerea de la rechizitii militare si probatiunea la minori (art. 507 si 508) cu ce discutam aici? Intr-adevar notarul si avocatul google ar fi de preferat fata de sfaturile date de dvs.

gi-jane2 a scris:

Asa cum nu ati așteptat hotatarea pana sa primit-o sultaa, mergetia orice notar și dati declaratie ca ati primit, are nevoie pt a nu avea sarcina în carte funciara.
Sunteți obligat sa o dati,

Din faptul ca parata a platit sulta inainte de a fi obligata s-o faca, nu decurge in nici un fel ca are dreptul la declaratie inainte de a fi publicata hotararea judecatoreasca.

Declaratia este interesul paratei. Daca afirmati ca este o obligatie sa se dea aceea declaratie, puteti sa mentionati legea care obliga pe cineva sa actioneze in conformitate cu interesele altcuiva? Dovada exonerarii de obligatii nu cade in sarcina celui catre care s-au platit obligatiile. Este grija celui obligat la plata daunelor sa dovedeasca aceasta plata. In fapt prin detinerea dovezii ca a transferat banii, parata are toate actele necesare dovedirii ca s-a exonerat de plata obligatiilor. Ca ea are acum nevoie de dovezi care sa-i foloseasca intresului ei (de ex. de a nu avea sarcina in cartea funciara) il ating pe OP la fel de mult precum ca s-a rasturnat un sac de orez in China.

Nu ii datoreaza paratei absolut nimic, ar fi si mai frumos ca interesul cuiva sa ne oblige la a-i satisface acest interes. Dar cum scriam, daca e alfel, mentionati articolul de lege.
Da,poate dovedi cu ordinele de plată, vineri seara am găsit în cutia poștală copia hotărârii civile trimisa de Tribunalul București, mai trebuie sa merg sa îmi pună stampila ca este definitivă, apoi urmez demersurile necesare pentru a trece imobilul moștenit pe numele meu....declarația la notar era în interesul paratei, dacă acolo scria ca eu nu mai am nici o pretenție prezenta sau viitoare la nici un bun succesoral care rezulta din moștenire, atunci eu nu mai puteam sa verific la bănci conturile bancare ale tatălui meu în care mai pot exista bani iar de acești bani știe doar pârâta, unde și câți sunt, ori cu declarația respectivă mergea la bancă și lua toți banii....acum nu poate sa ia decat 1/4 ,suma care i se cuvine conform cotelor succesorale

Radu Palu a scris:

gi-jane2 a scris:

Asa cum nu ati așteptat hotatarea pana sa primit-o sultaa, mergetia orice notar și dati declaratie ca ati primit, are nevoie pt a nu avea sarcina în carte funciara.
Sunteți obligat sa o dati,

Din faptul ca parata a platit sulta inainte de a fi obligata s-o faca, nu decurge in nici un fel ca are dreptul la declaratie inainte de a fi publicata hotararea judecatoreasca.

Declaratia este interesul paratei. Daca afirmati ca este o obligatie sa se dea aceea declaratie, puteti sa mentionati legea care obliga pe cineva sa actioneze in conformitate cu interesele altcuiva? Dovada exonerarii de obligatii nu cade in sarcina celui catre care s-au platit obligatiile. Este grija celui obligat la plata daunelor sa dovedeasca aceasta plata. In fapt prin detinerea dovezii ca a transferat banii, parata are toate actele necesare dovedirii ca s-a exonerat de plata obligatiilor. Ca ea are acum nevoie de dovezi care sa-i foloseasca intresului ei (de ex. de a nu avea sarcina in cartea funciara) il ating pe OP la fel de mult precum ca s-a rasturnat un sac de orez in China.

Nu ii datoreaza paratei absolut nimic, ar fi si mai frumos ca interesul cuiva sa ne oblige la a-i satisface acest interes. Dar cum scriam, daca e alfel, mentionati articolul de lege.

Nu am zis ca are obligația înainte de a primi hotararea, dar are obligația de a o da asta daca nu vrea sa plateasca cheltuieli de judecata pt nimica toată..
Ca nu vrea omul sa o dea pe banii lui, mi se pare corect.
Iar dvs ,@ conductor74, sa știți ca am înțeles din prima toți ce voiau sa semnati, nu e necesar sa tot repetați.

Radu Palu a scris:

gi-jane2 a scris:

Asa cum nu ati așteptat hotatarea pana sa primit-o sultaa, mergetia orice notar și dati declaratie ca ati primit, are nevoie pt a nu avea sarcina în carte funciara.
Sunteți obligat sa o dati,

Din faptul ca parata a platit sulta inainte de a fi obligata s-o faca, nu decurge in nici un fel ca are dreptul la declaratie inainte de a fi publicata hotararea judecatoreasca.

Declaratia este interesul paratei. Daca afirmati ca este o obligatie sa se dea aceea declaratie, puteti sa mentionati legea care obliga pe cineva sa actioneze in conformitate cu interesele altcuiva? Dovada exonerarii de obligatii nu cade in sarcina celui catre care s-au platit obligatiile. Este grija celui obligat la plata daunelor sa dovedeasca aceasta plata. In fapt prin detinerea dovezii ca a transferat banii, parata are toate actele necesare dovedirii ca s-a exonerat de plata obligatiilor. Ca ea are acum nevoie de dovezi care sa-i foloseasca intresului ei (de ex. de a nu avea sarcina in cartea funciara) il ating pe OP la fel de mult precum ca s-a rasturnat un sac de orez in China.

Nu ii datoreaza paratei absolut nimic, ar fi si mai frumos ca interesul cuiva sa ne oblige la a-i satisface acest interes. Dar cum scriam, daca e alfel, mentionati articolul de lege.

De asemenea, v-am mai zis, nu mI citati mesaje anterioare, apăsați pe raspunde, buton care e în josul ecranului.
gi-jane2, moderator