Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit se impoziteaza rezerva din reevaluarea unui imobil in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

se impoziteaza rezerva din reevaluarea unui imobil in cazul divizarii?

As dori sa stiu daca in cazul divizarii unei societati comerciale, cand de exemplu un imobil trece in patrimoniul altei societati (sa zicem ca cele 2 au aceeiasi actionari si doreste trecerea unui activ dintr-o societate in cealalta prin divizare)...se va plati vreun fel de impozit? ma gandeam in special la impozit pe rezerva din reevaluarea imobilului ce va trece in patrimoniul altei societati cu ocazia divizarii...
Va multumesc anticipat
Se impoziteaza daca efectuati "schimbarea destinatiei", prin inglobarea acestei rezerve in capitalul social.
Recomand sa fie preluate rezervele ca atare la noua firma, conservandu-se regimul fiscal valabil anterior pentru firma divizata.

Succes!
va multumesc pt raspuns