Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatoriti in Romania, divort in Italia. Buna ziua, va ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatoriti in Romania, divort in Italia. Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri sau sfaturi. ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri sau sfaturi.
Romani casatoriti in Romania, cu domiciliul actual in Italia de cativa ani, carti de identitate emise in Italia. Familia este formata din mama, tata, 2 copii minori. Ea doreste sa divorteze, el nu doreste (daca este relevant: exista tot felul de discutii, el o santajeaza pe ea cu diverse astfel incat ea sa nu iasa la plimbare cu copiii, el iese fara probleme).
1. cum poate mama sa introduca divort in Italia, fara a veni in Romania? Daca vine, nu mai poate pleca cu copiii sub nicio forma.
2. daca mama ia copiii si pleaca la alta locuinta inainte sa intenteze divortul, exista vreun risc? a auzit tot felul de informatii, ca o poate reclama pt rapire minori?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri :)
profadecanto, utilizator
Da, exista răpirea internațională.

Isi angajeaza avocat și o va reprezenta în instanță fără sa mai vina la proces.

București 2024
Va multumesc. mama intentioneaza sa se mute in alta locuinta dar in acelasi stat, adica Italia. Nu doreste sa plece pe alt teritoriu. Exista vreo posibilitate ca mama sa introduca actiunea de divort in Italia?
Va trebui sa contactați un avocat în Italia.
În Italia durează 5 ani divorțul.
5 ani obligatoriu.
Poate dura și 10 ani.
Papa de la Roma nu este de acord cu divorțul.

Daca vrea sa dureze mult divorțul e bine în Italia.
Daca se vrea mai repede, România este mai rapidă...

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat