avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am lucrat la COS Targoviste care a predat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am lucrat la COS Targoviste care a predat arhiva la ...

Buna ziua,
Am lucrat la COS Targoviste care a predat arhiva la firma ARHISERV Ploiesti (ultima la care a ajuns) la care am facut cerere pt. eliberare adeverinta pentru salarii brute confom anexei nr. 6 din noua lege a pensiilor.
Cererea trimisa in luna februarie 2024. Am si platit taxa ceruta tot in perioada respectiva.
De atunci nu mai raspund la email sau telefon decat foarte greu si doar cu promisiuni (sapatamana viitoare).
Ce pot sa fac ca sa obtin adeverintele? Dat in judecata? Unde?
daca nu sunt capabila sa faca adeverintele ce pot face?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:05, 6 Iulie 2024
Puteti sesiza ITM Prahova.
Si daca fac sesizare o sa primesc adeverinta cu salarii brute?
Am o adeverinta obtinuta anterior numai cu salariile brute (fara a fi defalcate ca in anexa 6).
O pot lua in considerare la casa de pensii?
Ultima modificare: Vineri, 5 Iulie 2024
Petre Cristin, utilizator
Daca nu corespunde cu Anexa 6, nu cred ca va fi luata in considerare.

Posibil in urma sesizarii sa va fie eliberata acea adeverinta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Iulie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum trebuie sa arate o adeverinta de munca pentru pensie ? cristiannegru cristiannegru - o societate urmeaza sa imi elibereze o Adeverinta de munca pt. perioada lucrata, cu: - sporurile permanente ( spor de vechime, spor de noapte, spor de ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza sa-mi dea adeverinta de vechime ComN ComN Ma numesc C.N. din Constanta iar urmatoarea mea problema este urmatoarea: in anul 2015 in lunile ianuarie si februarie am lucrat la SC ..... cu sediul in ... (vezi toată discuția)
Potential abuz al angajatorului -angajatorul a confirmat plata salariilor taiate din urma insa acum isi schimba declaratia. Gabriel_7 Gabriel_7 Buna ziua, Sunt angajat din luna martie intr-o companie privata (sediu in america insa eu lucrez din Bucuresti) si doresc mult un sfat cu privire la ... (vezi toată discuția)