Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Fratele a decedat el neavând pe nimeni. A ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Fratele a decedat el neavând pe nimeni. A avut mai ...

Bună ziua. Fratele a decedat el neavând pe nimeni. A avut mai multe amenzi . Eu ii moștenesc și amenzile. Deci trebuie să le plătesc?
nu ii mosteniti amenzile
Revin cu încă o rugăminte. După decesul fratelui în afară de amenzi am aflat ca are și datori la Krug și la o banca. Pentru aceste datorii sunt bun de plată ? Mulțumesc

Foorce a scris:

Bună ziua. Fratele a decedat el neavând pe nimeni. A avut mai multe amenzi . Eu ii moștenesc și amenzile. Deci trebuie să le plătesc?

Aveti ce mosteni după el, avea bunuri? Dacă da, veto plati si aceste datorii daca acceptati mostenirea. Veti plati dun ve mosteniti, nu din banii dvs.
Nu, când a decedat nu avea bunuri. Dar în urma succesiuni nu înseamnă că a avut cotă parte din casa batraneasca ?. Chiar nu știu la ce să mă aștept
Deci într-un final tot va trebui sai plătesc datoriile?
Mulțumesc pentru răspuns.
Daca nu acceptati mostenirea dupa frate, nu-i mosteniti nici amenzile si nici celelalte datorii neplatite.
Daca insa acceptati sa-i mosteniti bunurile ce a mostenit si el...., atunci ii preluati si datoriile.
Dapix, utilizator