Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata decedat, moștenire, daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata decedat, moștenire, daune morale

Bună seara. Tatăl meu a decedat acum 4 luni, urmează sa facem succesiunea, suntem doar eu și mama ca moștenitori.
Acum 2 ani a avut loc un accident rutier din care a rezultat moartea fratelui tatălui meu. Iar acum după 2 ani am primit plic de la FGA în care sa transmit anumite documente ale tatălui meu pentru ca el sa între în posesia banilor. Problema este că nu știu ce ar trebui sa facem, presupun că acești bani întra tot în succesiune. Avem la dispoziție 30 de zile sa transmitem documentele, ideea este că nu știu cât durează sa facem succesiunea, dacă este o alta modalitate precum o adeverinta notariala sau ceva de acest gen.
O altă problemă similara ar fi pensia privata pilonul II, tot la fel nu por ridica banii din cauza faptului că nu avem succesiunea făcută.
Care sunt demersurile?
Nu exista adeverința notariala.
Cu cât va adresați cât mai curând unui notar, cu atât rezolvați mai repede.
Primul venit, primul servit.
Demersurile consta în dezbaterea succesiunii.
Durata depinde de volumul și de programările fiecărui birou notarial.