Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare paduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare paduri

In 1992 parintii mei au facut o cerere de retrocedare a 4 ha de padure. De atunci nu au primit nici un raspuns, cei de la primaria de care apartin nedand niciodata un raspuns clar. Intre timp padurea a fost defrisata, devenind teren arabil.
Ce trebuie facut spre a forta primaria sau pe cei responsabili de aceasta situatie?
Daca padurea a devenit teren arabil avem dreptul la despagubiri?
Va multumesc.
Introduceti actiune in revendicare in instanta, dovedind faptul ca ati formulat cerere in termen (atasati nr. de inregistrare), insa comisia locala nu s-a pronuntat in nici un fe. Va trebui sa depuneti la instanta dovada dreptului de proprietate pentru padure, ca si actele de stare civila. Dacaa ctiunea va va fi admisa, comisia locala va fi obligata sa va puna in posesie cu teren forestier (chiar d