Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, V-as ruga frumos sa-mi spuneti daca exista ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, V-as ruga frumos sa-mi spuneti daca exista vreun temei ...

Buna ziua,
V-as ruga frumos sa-mi spuneti daca exista vreun temei legal (poate in baza unui contract colectiv de munca) pentru constituirea unei garantii de buna conduita (de ex., in valoare de 2000 lei), tuturor angajatilor, astfel incat atunci cand, de exemplu, un angajat pleaca din firma (la demisie) fara respectarea perioadei de preaviz conform Codului Muncii (si a Contractului Individual de Munca), sa i se poata retine acestuia, garantia constituita? Este posibil, va rog? Poate fi contestata in instanta aceasta garantie si retinerea ei in astfel de situatie? Multumesc mult, anticipat!
Legea nu prevede asa ceva, dar in ccm aplicabil se poate mentiona asa ceva.... totusi, cu retinerea acesteia vedeti art.169 din Codul Muncii sau trebuie luat acordul salariatului.