avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, parinti divortati de 30+ ani, avem drept la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, parinti divortati de 30+ ani, avem drept la mostenire din partea tatalui

Salut,

Va cer un sfat daca sunteti amabili in urmatoarea situatie:

Tatal a divortat de mama mea acum 30+ ani lasand in urma 2 copii cu care nu a pastrat legatura deloc!Din cate stiu s-a recasatorit nu stiu daca a mai avut copii sau nu!
Acum am cateva intrebari cu privire la mostenire dupa decesul lui :
*Eu cu sora mea avem vre-un drept la mostenirea lui dupa deces?
*Cum aflam daca a decedat sau daca este vre-un termen in care putem actiona?
*Daca a lasat sau a transferat bunuri potentialilor copii din a doua casnicie noi putem ataca asta in instanta cu succes?

Bineinteles sunt foar cateva curiozitati dar presupun ca ati inteles contextul!

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:30, 7 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toți copiii lui au drepturi egale de mostenire, trebuie sa acceptati mostenirea în termen de 1 an de la deces.
Puteti ataca eventuale acte, depinde de ce acte sunt pt a avea succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire gimmarian gimmarian buna seara.v-as ruga sa imi spineti si mie cum sa procedez in legatura cu o mostenire.parintii mei s-au despartit in urma cu 32 ani.impreuna au facut o casa cu ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie labuta labuta Ce act trebuie sa faca mama mea pentru partea care vrea sa mi-o dea mie dar sa nu am drept decat eu tinand cont ca sotul meu are copii din alta casnicie cu ... (vezi toată discuția)
Cum aflu ce moștenesc de la tatal recasatorit si decedat, noi neavând certificat de deces CarmenCaz CarmenCaz Cum aflu ce moștenesc? Pe scurt: Tatăl ION a decedat în 2018, vestea ajungând la noi în 2021. Din familia lui Ion sunt încă trei frați, ceea ce ... (vezi toată discuția)