Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Salut, parinti divortati de 30+ ani, avem drept la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Salut, parinti divortati de 30+ ani, avem drept la mostenire din partea tatalui

Salut,

Va cer un sfat daca sunteti amabili in urmatoarea situatie:

Tatal a divortat de mama mea acum 30+ ani lasand in urma 2 copii cu care nu a pastrat legatura deloc!Din cate stiu s-a recasatorit nu stiu daca a mai avut copii sau nu!
Acum am cateva intrebari cu privire la mostenire dupa decesul lui :
*Eu cu sora mea avem vre-un drept la mostenirea lui dupa deces?
*Cum aflam daca a decedat sau daca este vre-un termen in care putem actiona?
*Daca a lasat sau a transferat bunuri potentialilor copii din a doua casnicie noi putem ataca asta in instanta cu succes?

Bineinteles sunt foar cateva curiozitati dar presupun ca ati inteles contextul!

Multumesc anticipat
Toți copiii lui au drepturi egale de mostenire, trebuie sa acceptati mostenirea în termen de 1 an de la deces.
Puteti ataca eventuale acte, depinde de ce acte sunt pt a avea succes