avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmează să vindem un apartament care este pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmează să vindem un apartament care este pe numele meu și ...

Urmează să vindem un apartament care este pe numele meu și al soțului însă au apărut discuții și certuri ca el vrea ca toți banii să fie virați în contul lui ce aș putea sa fac ca mă tot șantajează ca nu se va mai vinde nimic dacă nu se face cum spune el
Cel mai recent răspuns: dodoambra , utilizator 11:13, 9 Iulie 2024
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii din vânzarea apartamentului sunt tot bun comun al soților, dacă aceștia sunt căsătoriți încă, chiar dacă plata se face numai în contul unuia din ei. Trebuie sa păstrați dovezi, documente, referitoare la achiziția apartamentului, la vânzarea lui, la modalitatea în care s-a realizat plata prețului la vânzare pentru ca aceste acte va vor ajuta în cazul unui eventual divorț și partaj.
9 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si daca nu se " mai vinde nimic" , cu ce va afectează? Sa nu se vanda daca nu vrea sa impartiti banii.
El poate incasa în contul lui, dar la fel de bine ii poate și cheltui.
Ultima modificare: Duminică, 7 Iulie 2024
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


gi-jane2 a scris:

El poate incasa în contul lui, dar la fel de bine ii poate și cheltui.

si sa spuna ca au fost cheltuieli comune sau interes comun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Documente pentru vanzare apartament PlopeanuM PlopeanuM Buna ziua In urma cu un an parintii mei au divortat. Au un apartament pe care nu il mai utilizeaza nici unul dintre ei si nu este in chirie sau altceva. ... (vezi toată discuția)
Vreau să închid o parte din creditul la un imobil luat în timpul căsătoriei cu bani din vânzarea unui imobil avut anterior. se împarte această sumă la partaj? DerLehrer DerLehrer Buna ziua, Am cateva clarificari referitoare la partaj: Dupa casatorie am achizitionat un imobil la care am platit avans din vanzarea unui apartament ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune jas32 jas32 Bun gasit! daca inaintea casatoriei legale sotul are din casatoria anterioara bunuri ,in calitate de actuala sotie beneficiez de acestea ? sau este necesar ... (vezi toată discuția)