Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urmează să vindem un apartament care este pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urmează să vindem un apartament care este pe numele meu și ...

Urmează să vindem un apartament care este pe numele meu și al soțului însă au apărut discuții și certuri ca el vrea ca toți banii să fie virați în contul lui ce aș putea sa fac ca mă tot șantajează ca nu se va mai vinde nimic dacă nu se face cum spune el
Banii din vânzarea apartamentului sunt tot bun comun al soților, dacă aceștia sunt căsătoriți încă, chiar dacă plata se face numai în contul unuia din ei. Trebuie sa păstrați dovezi, documente, referitoare la achiziția apartamentului, la vânzarea lui, la modalitatea în care s-a realizat plata prețului la vânzare pentru ca aceste acte va vor ajuta în cazul unui eventual divorț și partaj.
Si daca nu se " mai vinde nimic" , cu ce va afectează? Sa nu se vanda daca nu vrea sa impartiti banii.
El poate incasa în contul lui, dar la fel de bine ii poate și cheltui.
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

El poate incasa în contul lui, dar la fel de bine ii poate și cheltui.

si sa spuna ca au fost cheltuieli comune sau interes comun.