Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Am avut un contract de chirie (inregistrat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Am avut un contract de chirie (inregistrat la ANAF) ...

Buna ziua. Am avut un contract de chirie (inregistrat la ANAF) iar acum cateva luni s-a incheiat si m-am mutat la lata chirie. Proprietarul insa ma tot suna sa-i dau bani pe varuitul prin apartament in plus garantiei. Garantia a acoperit alte stricaciuni. Varuitul insa este o pretentie de uzuru. Nu sunt sigur ca intra in obligatiile chiriasului. As avea nevoie de un sfat cum ar trebui sa procedez. Mentionez ca in momentul predarii cheiei nu a avut niciun fel de pretentie. Aceasta a aparut dupa mult timp.
Depinde de clauzele din contractul de închiriere.Daca exista o clauza in sensul ca la final.imobilul trebuie lăsat în starea inițială atunci pretențiile proprietarului sunt îndreptățite.
exista dar starea initiala nu era mai buna decat cea curenta
V-ar fi prins bine niște poze, dar bănuiesc că nu le aveți.
În locul dvs. nu l-aș lua în seamă.
Manuela Rășină, administrator
Nici eu. Deși poate el are poze etc, nu a comentat și sa facă un pv la predarea casei.
gi-jane2, moderator