avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara ! Am un copil în urma unei relații. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara ! Am un copil în urma unei relații. Tatăl nu a ...

Bună seara ! Am un copil în urma unei relații. Tatăl nu a vrut si nu vrea sa l recunoască . Cum procedez pentru a fi recunoscut copilul ? Dacă el va accepta sa l recunoască de bună voie ce vă trebui sa facă?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 23:04, 14 Iulie 2024
Dacă vrea sa il recunoasca da declaratie la starea civilă sau notar, mergeti impreuna .
Dacă nu vrea,il dati in judecata pt stabilirea paternitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil de 15 ani fara tata in certificatul de nastere - pensie de intretinere/dr. de mostenire olden olden Ma intereseaza ce drepturi are copilul in urma fiecarei variante de recunoastere (pensie alimentara, mostenire) (certificat de nastere deja intocmit dar cu ... (vezi toată discuția)
Paternitate sau a declara un copil Vali2 Vali2 Buna seara, Doresc sa aflu care este procedura pentru a declara un copil de peste 2 ani de catre tata. Este necesara stabilirea paternitatii si daca da care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in urma fostei relatii, a rezultat un copil. care ... DancuM DancuM Buna ziua, in urma fostei relatii, a rezultat un copil. Care in certificat e trecut doar pe numele meu. La tata e linie. Eu rugand in mod repetat pe tata sa ... (vezi toată discuția)