Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! 1.După terminarea concediului medical ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! 1.După terminarea concediului medical pentru o afecțiune ...

Buna ziua!
1.După terminarea concediului medical pentru o afecțiune oncologica, pot întra în concediu de odihna? Angajatorul poate refuza cererea de concediu de odihna?
2.Detin certificat de handicap grad accentuat se adaugă zile suplimentare de concediu la cele 21 zile?
3.pentru depunerea cererii de pensionare pentru invaliditate am nevoie de vreun document de la angajator?
Mulțumesc!
1. Se poate intra in CO si angajatorul poate refuza o astfel de solicitare.

2. persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

3. Adeverinta de vechime.