Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii ...

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii de lângă mine s-au legat de mine fără motiv întemeiat, și au continuat să se lege de mine, iar el, bărbatul mă intimidează, și îmi creează o stare de stres, încât sănătatea mea este periclitată . M-au jignit, mi-au adresat cuvinte urâte. Eu locuiesc singură deci am făcut o plângere la poliție, dar foarte pe scurt, nu am precizat și faptul că sănătatea mea este în pericol. Vă rog să îmi spuneți care este termenul pentru soluționarea plângerii și ce să fac dacă se tergiversează. Aș putea depune altă plângere, cu mai multe detalii la parchet? Vă mulțumesc.
Vă puteți completa plangerea inițială. Nu trebuie să depuneți alta.
Abia după 1 an de la începerea urmăririi penale, dacă nu se înaintează cu dosarul, puteți face plângere la instanță pentru tergiversarea procesului. Mai înainte plangerea va fi respinsă ca prematur introdusa.

Alina Tulbure a scris:

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii de lângă mine s-au legat de mine fără motiv întemeiat, și au continuat să se lege de mine, iar el, bărbatul mă intimidează, și îmi creează o stare de stres, încât sănătatea mea este periclitată . M-au jignit, mi-au adresat cuvinte urâte. Eu locuiesc singură deci am făcut o plângere la poliție, dar foarte pe scurt, nu am precizat și faptul că sănătatea mea este în pericol. Vă rog să îmi spuneți care este termenul pentru soluționarea plângerii și ce să fac dacă se tergiversează. Aș putea depune altă plângere, cu mai multe detalii la parchet? Vă mulțumesc.