avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii ...

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii de lângă mine s-au legat de mine fără motiv întemeiat, și au continuat să se lege de mine, iar el, bărbatul mă intimidează, și îmi creează o stare de stres, încât sănătatea mea este periclitată . M-au jignit, mi-au adresat cuvinte urâte. Eu locuiesc singură deci am făcut o plângere la poliție, dar foarte pe scurt, nu am precizat și faptul că sănătatea mea este în pericol. Vă rog să îmi spuneți care este termenul pentru soluționarea plângerii și ce să fac dacă se tergiversează. Aș putea depune altă plângere, cu mai multe detalii la parchet? Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Ștefania_26 , utilizator 13:40, 16 Iulie 2024
Vă puteți completa plangerea inițială. Nu trebuie să depuneți alta.
Abia după 1 an de la începerea urmăririi penale, dacă nu se înaintează cu dosarul, puteți face plângere la instanță pentru tergiversarea procesului. Mai înainte plangerea va fi respinsă ca prematur introdusa.

Alina Tulbure a scris:

Bună ziua. Locuiesc la bloc și acum o săptămână vecinii de lângă mine s-au legat de mine fără motiv întemeiat, și au continuat să se lege de mine, iar el, bărbatul mă intimidează, și îmi creează o stare de stres, încât sănătatea mea este periclitată . M-au jignit, mi-au adresat cuvinte urâte. Eu locuiesc singură deci am făcut o plângere la poliție, dar foarte pe scurt, nu am precizat și faptul că sănătatea mea este în pericol. Vă rog să îmi spuneți care este termenul pentru soluționarea plângerii și ce să fac dacă se tergiversează. Aș putea depune altă plângere, cu mai multe detalii la parchet? Vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecina cu probleme psihice ma deranjeaza la usa, bate in teava, imi face reclamatii... SalexandraF SalexandraF Buna seara! Locuiesc la etajul 4 (ultimul etaj) si am probleme cu vecina de sub apartamentul meu (etajul3). O deranjeaza absolut tot ceeea ce fac, ca de ... (vezi toată discuția)
Amenintarea si hartuirea cod penal 2015 zoltar zoltar Buna ziua, Sunt amenintat si hartuit in mod constant de catre o persoana din blocul in care locuiesc. La art 206 si 208 Cod penal , la amenintare si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , ma numesc dora , am 2 copii (4ani și 1 an jumătate ... DoraLuca DoraLuca Buna ziua , ma numesc Dora , am 2 copiii (4ani și 1 an jumătate ), locuiesc de 2 ani intr un bloc la etajul 4. De la început am avut discuții cu doamnele ... (vezi toată discuția)