avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Poate un cetatean englez sa cumpere teren ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Poate un cetatean englez sa cumpere teren in Romania ...

Buna ziua!
Poate un cetatean englez sa cumpere teren in Romania tinand cont ca Marea Britanie nu mai este in Uniunea Europeana?
Exista un acord bilateral intre Romania si Marea Britanie in acest sens?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:08, 16 Iulie 2024
Resortisanții britanici nu vor mai putea cumpăra teren în România, decât dacă se încheie un tratat bilateral între Regatul Unit și România în acest sens.

In prezent, nu cunosc sa existe asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort in romania de cetatean englez Ina83 Ina83 Buna ziua, Sunt cetatean roman si m-am casatorit cu un cetatean englez in Octombrie 2006 in Romania. In urma casatoriei ne-am stabilit in Marea Britanie, ... (vezi toată discuția)
Auto din jersey(uk) help:) marris marris Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca exista taxa vamala pt o masina adusa din Jersey(Regatul unit al Marii Britanii) ? Am cumparat masina zilele trecute dar ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean britanic si dreptul de munca in uk Adriana3011 Adriana3011 As dori sa stiu daca dupa casatoria cu cetatean britanic in uk am dreptul la munca fara sa mai aplic ptr nimic la border agency. (vezi toată discuția)