Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna seara

Am fost implicat intr un accident in care organul constatator m a gasit vinovat.Am contestat in instanta si am castigat atat pe fond cat si apelul depus de catre politie existand hotarare definitiva care anuleaza proceslu verbal si amenda.
Am solicitat politiei sanctionarea celuilalt sofer si mi s a raspuns faptul ca sanctiunea s a prescris in baza art 13 din OG 2/2001.
Este legal ca acest sofer care a provocat accidentul sa nu fie absolut deloc sanctionat?
Nu se întrerupe nimic. Ce credeți dvs. nu există în lege. Nu funcționează deducția logică, pentru ca prezumția e greșită.

Plătiți consultație unui avocat, să vă lămurească, dacă nu mă credeți.
Art 2537 Cod Civil inseamna ca e scris degeaba....
Pentru cazul dvs. da. Citiți-l și precizați cum s-a întrerupt prescripția. Nu l-a chemat nimeni in judecată, nu a fost acuzat niciodată de nimic. E tardiv acum. Dvs. nu ați deschis proces civil, chemandu-l în judecată, ati cerut doar, prin plangerea contravențională, anularea PV. Eu v-am sfătuit sa mergeți la avocat. Nu va mai răspund, pentru ca nu vreți să înțelegeți.

Echivalent, dacă poliția scrie în PV , de exemplu, corect toate datele, inclusiv articolul încălcat, dar greșește la articolul de sancționare, se poate cere și anula acel PV, pentru că judecătorul analizează doar ce e scris în plângere si PV, nu aplică el articolul corect.
latka, utilizator
A fost introdus in cauza ca intervenient....
Iar daca vreti sa raspundeti bine , daca nu stergeti va contul.E simplu sa zici "du te la avocat".Puneti un anunt asa si nu mai raspundeti.

latka a scris:

Pentru cazul dvs. da. Citiți-l și precizați cum s-a întrerupt prescripția. Nu l-a chemat nimeni in judecată, nu a fost acuzat niciodată de nimic. E tardiv acum. Dvs. nu ați deschis proces civil, chemandu-l în judecată, ati cerut doar, prin plangerea contravențională, anularea PV. Eu v-am sfătuit sa mergeți la avocat. Nu va mai răspund, pentru ca nu vreți să înțelegeți.

Echivalent, dacă poliția scrie în PV , de exemplu, corect toate datele, inclusiv articolul încălcat, dar greșește la articolul de sancționare, se poate cere și anula acel PV, pentru că judecătorul analizează doar ce e scris în plângere si PV, nu aplică el articolul corect.

Samulea, utilizator