avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Buna seara

Am fost implicat intr un accident in care organul constatator m a gasit vinovat.Am contestat in instanta si am castigat atat pe fond cat si apelul depus de catre politie existand hotarare definitiva care anuleaza proceslu verbal si amenda.
Am solicitat politiei sanctionarea celuilalt sofer si mi s a raspuns faptul ca sanctiunea s a prescris in baza art 13 din OG 2/2001.
Este legal ca acest sofer care a provocat accidentul sa nu fie absolut deloc sanctionat?
Cel mai recent răspuns: Samulea , utilizator 23:29, 22 Iulie 2024
Nu se întrerupe nimic. Ce credeți dvs. nu există în lege. Nu funcționează deducția logică, pentru ca prezumția e greșită.

Plătiți consultație unui avocat, să vă lămurească, dacă nu mă credeți.
Art 2537 Cod Civil inseamna ca e scris degeaba....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru cazul dvs. da. Citiți-l și precizați cum s-a întrerupt prescripția. Nu l-a chemat nimeni in judecată, nu a fost acuzat niciodată de nimic. E tardiv acum. Dvs. nu ați deschis proces civil, chemandu-l în judecată, ati cerut doar, prin plangerea contravențională, anularea PV. Eu v-am sfătuit sa mergeți la avocat. Nu va mai răspund, pentru ca nu vreți să înțelegeți.

Echivalent, dacă poliția scrie în PV , de exemplu, corect toate datele, inclusiv articolul încălcat, dar greșește la articolul de sancționare, se poate cere și anula acel PV, pentru că judecătorul analizează doar ce e scris în plângere si PV, nu aplică el articolul corect.
Ultima modificare: Duminică, 21 Iulie 2024
latka, utilizator
A fost introdus in cauza ca intervenient....
Iar daca vreti sa raspundeti bine , daca nu stergeti va contul.E simplu sa zici "du te la avocat".Puneti un anunt asa si nu mai raspundeti.

latka a scris:

Pentru cazul dvs. da. Citiți-l și precizați cum s-a întrerupt prescripția. Nu l-a chemat nimeni in judecată, nu a fost acuzat niciodată de nimic. E tardiv acum. Dvs. nu ați deschis proces civil, chemandu-l în judecată, ati cerut doar, prin plangerea contravențională, anularea PV. Eu v-am sfătuit sa mergeți la avocat. Nu va mai răspund, pentru ca nu vreți să înțelegeți.

Echivalent, dacă poliția scrie în PV , de exemplu, corect toate datele, inclusiv articolul încălcat, dar greșește la articolul de sancționare, se poate cere și anula acel PV, pentru că judecătorul analizează doar ce e scris în plângere si PV, nu aplică el articolul corect.


Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2024
Samulea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestarea procesului verbal paultanase4_you paultanase4_you buna ziua am contestat procesul verbal intocmit de agentul constatator in urma unui accident rutier petrecut intr-o intersectie cu sens giratoriu semaforizat ... (vezi toată discuția)
Accident auto - pv emis de politie anulat de instanta ( cum se stabileste culpa ?) ContSters196490 ContSters196490 Buna ziua, In urma unui accident auto in care au fost implicate doua autoturisme s-a intocmit de catre politie PV in care se specifica trecerea ... (vezi toată discuția)
Consecinte anulare proces verbal de contraventie accident ContSters344079 ContSters344079 Buna ziua, Am fost implicat intr-un accident de circulatie in 2014. Politia a deciz ca celalalt sofer este vinovat. Acesta a depus o contestatie pe care in ... (vezi toată discuția)