Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... CASCO - Dauna prin regres RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

CASCO - Dauna prin regres RCA

Am lovit o masina in parcare din neatentie. Din pacate eu aveam asigurare la o societatea-fantoma. M-am dus la societatea-fantoma cu persoana pagubita pentru constatare amiabila. Din pacate au un singur birou, sunt neseriosi, am stat la rand 3 zile consecutiv, nu am reusit sa intru. In plus am citit pe net despre reparatiile cu piese second hand, service-uri dubioase, neplata daunelor.
Din fericire pagubitul avea CASCO. L-am convins sa deschida dosar pe CASCO la firma lui de asigurari, iar firma lui sa faca regres impotriva firmei la care eu am RCA.

Intrebare: Exista posibilitatea ca eu sa fiu chemat in instanta pentru plata vreunei sume, daca societatea cu CASCO nu reuseste sa recupereze banii de la societatea de RCA?

Va multumesc.

clubbero1, utilizator
multumesc mult. m-am linistit; o zi superba va doresc. PS: prezenta in instanta este obligatorie sau sa depun o intampinare si sa nu ma prezint; multumesc
Iata ce spune testul de lege cu privire la cele de mai sus - L 136/1995 :
"ART. 22
În limitele indemnizaţiei plătite, asigurătorul este subrogat în toate drepturile asiguratului sau ale beneficiarului asigurării contra celor răspunzători de producerea pagubei, cu excepţia asigurărilor de persoane, iar în cazul în care în vigoare era o asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse prin accidente de vehicule, şi împotriva asigurătorului de răspundere civilă, în limitele obligaţiei acestuia, conform art. 54.
Asiguratul răspunde de prejudiciile aduse asigurătorului prin acte care ar împiedica realizarea dreptului prevăzut la alin. 1.
Asigurătorul poate renunţa, în totalitate sau în parte, la exercitarea dreptului prevăzut la alin. 1.
ART. 54
Despăgubirea se stabileşte şi se efectuează conform art. 43 şi 49, iar în cazul stabilirii despăgubirii prin hotărâre judecătorească, drepturile persoanelor păgubite prin accidente produse de vehicule aflate în proprietatea persoanelor asigurate în România se exercită împotriva asigurătorului de răspundere civilă, în limitele obligaţiei acestuia, stabilită în prezentul capitol, cu citarea obligatorie a persoanei/persoanelor răspunzătoare de producerea accidentului în calitate de intervenienţi forţaţi."

expertautopnita a scris:

Iata ce spune testul de lege cu privire la cele de mai sus - L 136/1995 :
"ART. 22
În limitele indemnizaţiei plătite, asigurătorul este subrogat în toate drepturile asiguratului sau ale beneficiarului asigurării contra celor răspunzători de producerea pagubei, cu excepţia asigurărilor de persoane, iar în cazul în care în vigoare era o asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse prin accidente de vehicule, şi împotriva asigurătorului de răspundere civilă, în limitele obligaţiei acestuia, conform art. 54.
Asiguratul răspunde de prejudiciile aduse asigurătorului prin acte care ar împiedica realizarea dreptului prevăzut la alin. 1.
Asigurătorul poate renunţa, în totalitate sau în parte, la exercitarea dreptului prevăzut la alin. 1.
ART. 54
Despăgubirea se stabileşte şi se efectuează conform art. 43 şi 49, iar în cazul stabilirii despăgubirii prin hotărâre judecătorească, drepturile persoanelor păgubite prin accidente produse de vehicule aflate în proprietatea persoanelor asigurate în România se exercită împotriva asigurătorului de răspundere civilă, în limitele obligaţiei acestuia, stabilită în prezentul capitol, cu citarea obligatorie a persoanei/persoanelor răspunzătoare de producerea accidentului în calitate de intervenienţi forţaţi."

concret:: prezenta mea in instanta este obligatorie, sau trebuie doarsa depun o intampinare? multumesc
Depuneti/trimiteti o intampinare, in care aratati care este asiguratorul dv., copia politei,copie act identitate si solicitati judecarea in lipsa.
nucu$ a scris:

Depuneti/trimiteti o intampinare, in care aratati care este asiguratorul dv., copia politei,copie act identitate si solicitati judecarea in lipsa.

Va multumesc. Toate cele bune!