Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am retineri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie: am retineri salariale ...

Buna ziua,
Ma aflu in urmatoarea situatie: am retineri salariale de 50% (propriri), iar acum 3 luni am primit un avans de la angajator de 5000 RON pentru a rezolva o problema care s-a ivit cand eram in delegatie in Germania. Intrebarea mea este cat are dreptul angajatorul sa opreasca din salariul meu disponibil (50%). Mentionez ca am completat doar un formular de solicitare avans. Va multumesc anticipat.
Vali005, utilizator
El trebuie sa va opreasca 50% din salariul net ..nu conteaza ca ati primit avans.