Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am facut un schimb de haine cu un \"tovaras\" , am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am facut un schimb de haine cu un "tovaras" , am mesajele pe ...

Am facut un schimb de haine cu un "tovaras" , am mesajele pe whatsapp , iar eu dupa ce am.facut schimbu definitiv am ales sa vand hanoracu respectiv si acum tatal lui imi da mesaje in care ma ameninta si zice ca ma duc e la politie , cum s ar rezolva daca m ar duce la politie?
Albertoionutt, utilizator
Cati ani are copilul cu care ai facut schimb, si cati ani ai tu?
Eu am 15 ani si el 14 ani
Articolul 41 Capacitatea de exercițiu restrânsă
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exercițiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale persoanei cu capacitate de exercițiu restrânsă se încheie de aceasta, cu încuviințarea părinților sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, și cu avizul consiliului de familie, dacă există, și autorizarea instanței de tutelă. Încuviințarea, avizul sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, persoana cu capacitate de exercițiu restrânsă poate face singură acte de conservare, acte de administrare care nu o prejudiciază, acte de acceptare a unei moșteniri sau de acceptare a unor liberalități fără sarcini, precum și acte de dispoziție de mică valoare, cu caracter curent și care se execută la data încheierii lor.

Dupa mine schimbul de haine se incadreaza la "acte de dispoziție de mică valoare, cu caracter curent și care se execută la data încheierii lor", adica ar insemna ca minorul avea voia sa faca schimbul la aprecierea si dupa capul lui.