avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am fost doi frati. Parintii mi - au facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am fost doi frati. Parintii mi - au facut act de vanzare ...

Buna ziua,

Am fost doi frati. Parintii mi - au facut act de vanzare - cumparare pe casa detinuta de ei, iar eu si sotia am facut act de vanzare - cumparare fratelui, pentru apartamentul detinut de noi, ca despagubire, ambele acte incheiate in anul 1998.
Fratele a decedat (2017) , apartamentul, ramanand sotiei si fiului.
In anul 2000, mama a luat in concesiune un loc de veci. Aici sunt inmormantati, tatal ( decedat 2005), mama ( 2021)
In 2024, am primit notificare de la Administratia cimitirului, pentru neplata taxelor pt. locul concesionat - act concesiune pe numele mamei )
Sotia si fiul fratelui, nu vor sa - mi dea actele necesare( certificat deces al fratelui, act de succesiune dupa moartea fratelui, certificate nastere si CI pentru ei)
Cei de la Administratia cimitirului, nu vor sa primeasca plata pentru restanta pana nu am toate actele necesare.
CE TREBUIE SA FAC ?
Va multumesc, pentru rabdare ! Astept sfaturi specializate !

Cu stima,
Daniel Gh. Stanescu
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:59, 24 Iulie 2024
Trebuie sa dezbateti succesiunea după părinți în instanță.
Parintii au vandut casa si tot ce le apartinea, mie. Mama a fost si a facut concesiunea pt locul de veci, dupa aceea., Atat a fost pe numele Ei. Cred ca nu s-a citit tot ce am scris in informare.
Pt ce instanta, pt succesiune la loc de veci ! Oricum , multumesc !
Ba am citit.
Pentru ce? Pentru locul de veci.
Dezbaterea succesiunii pentru locul de veci.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Iulie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune loc de veci in concesiune maka67 maka67 Buna ziua, Am o intrebare, este vorba despre un loc de veci care este luat in concesiune de la cimitir, titularul a decedat, iar dupa deschiderea ... (vezi toată discuția)
Succesiune - iesire din indiviziune nicu_nae68 nicu_nae68 Tatal meu a decedat in anul 2005 .Locul de veci a fost cumparat de sotul meu,(ginerele ), concesiunea fiind pe 7 ani ,dar ca titulara a ramas in acte mama ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbatuta - unic mostenitor - concesiune loc de veci kikitam kikitam Parintii mei au decedat -mama acum 10 ani , tata acum 4 ani-si nu am reusit sa fac succesiunea, eu fiind unica mostenitoare ; este vorba de un apartament si un ... (vezi toată discuția)