Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am fost doi frati. Parintii mi - au facut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am fost doi frati. Parintii mi - au facut act de vanzare ...

Buna ziua,

Am fost doi frati. Parintii mi - au facut act de vanzare - cumparare pe casa detinuta de ei, iar eu si sotia am facut act de vanzare - cumparare fratelui, pentru apartamentul detinut de noi, ca despagubire, ambele acte incheiate in anul 1998.
Fratele a decedat (2017) , apartamentul, ramanand sotiei si fiului.
In anul 2000, mama a luat in concesiune un loc de veci. Aici sunt inmormantati, tatal ( decedat 2005), mama ( 2021)
In 2024, am primit notificare de la Administratia cimitirului, pentru neplata taxelor pt. locul concesionat - act concesiune pe numele mamei )
Sotia si fiul fratelui, nu vor sa - mi dea actele necesare( certificat deces al fratelui, act de succesiune dupa moartea fratelui, certificate nastere si CI pentru ei)
Cei de la Administratia cimitirului, nu vor sa primeasca plata pentru restanta pana nu am toate actele necesare.
CE TREBUIE SA FAC ?
Va multumesc, pentru rabdare ! Astept sfaturi specializate !

Cu stima,
Daniel Gh. Stanescu
Trebuie sa dezbateti succesiunea după părinți în instanță.
Parintii au vandut casa si tot ce le apartinea, mie. Mama a fost si a facut concesiunea pt locul de veci, dupa aceea., Atat a fost pe numele Ei. Cred ca nu s-a citit tot ce am scris in informare.
Pt ce instanta, pt succesiune la loc de veci ! Oricum , multumesc !
Ba am citit.
Pentru ce? Pentru locul de veci.
Dezbaterea succesiunii pentru locul de veci.
raluk0207, utilizator