Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am vreo sansa???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am vreo sansa???

pe scurt lucrurile stau cam asa:acum un an si un pic am vandut prin intermediul unui site de licitatii on line un tv auto unui cetatean din Bucuresti (eu fiind din provincie).livrarea produsului am efectuat-o cu un curier rapid...a doua zi dupa ce a primit tv-ul ma suna si imi spune ca nu e ceea ce dorea dansul sa cumpere....ca a crezut ca are si unitate dvd si ca nu mai doreste produsul si ca mi-l trimite inapoi si sa ii restitui suma platita pe el...eu i-am spus sa mearga la un electrician autorizat sa ii faca o constatare scrisa cum ca e in aceeasi stare de functionare in care i l-am trimis eu.dumnealui s-a cam iritat cand a auzit conditia mea si a inceput cu amenintari si injurii prin tel....in fine ideea e ca a renuntat in a ma mai suna dar in schimb a mers la politia capitalei si a facut o sesizare precum ca eu l-as fi pacalit si ca nu vreau sa ii dau banii inapoi...astfel ca la vreo 2luni de la tranzactie sunt chemat la politia judeteana la biroul de fraude si investigatii criminale ca sa dau declaratie cu ce sa intamplat si cum si ce i-am vandut omului....toata lumea a ras cand a auzit povestea si au trimis raspuns la bucuresti ca nu se confirma sesizarea...am crezut ca s-a terminat...dar nu...dupa alte vreo 4 luni sunt sunat de o inspectoare de la sectia 13 de politie bucuresti cum ca domnul x a depus o plangere penala impotriva mea cum ca eu l-am inselat cu acel tv auto si mi-a cerut o audiere in acest sens...i-am explicat doamnei inspectoare ca ne despart 360km si nu am posibilitatea sa merg la dumneaei sa ma audieze...nu ne-am prea inteles si mi-a cerut sa ii trimit prin posta documentelele ce le detineam asupra acelui produs si o declaratie scrisa....nu am vrut sa dau curs cererii dansei stiind ca nu prea e legal....dar ma zapacit cu telefoanele timp de 3luni ca intr-un final sa imi trimita o invitatie scrisa sa ma prezint la o data x la dansa la birou.....am contactat-o telefonic si i-am explicat ca nu se poate asa ceva si am convenit sa ii trimit declaratia prin posta.....mentionez ca doamna politista pana atunci era foarte amabila....i-am trimis declaratia la sectia 13 de politie cu posta si am sunato la cateva zile sa imi confirme primirea ei....o primise....si o intreb ce mai urmeaza si imi spune ca va trimite dosarul la procuratula(fiind o plangere penala) si va da o propunere de rezolutie.....normal ca o intreb foarte frumos care v-a fi acea propunere...ca sa stiu daca dorm sau nu linistit....imi raspunde sec si putin enervata ca asta e secret,ca nu imi poate spune si ca sa astept rezolutia procurorului acasa......au trecut de atunci vreo 7-8luni...nu mai stiu exact si tot am asteptat rezolutia.nu a venit nimic.....oare ce s-a intamplat????pot verifica undeva???pot face o plangere penala si eu impotriva acelui om pt denunt calomnios????.....sau trebuie sa astept "rezolutia procurorului"...daca totul a fost doar intimidare ce pot sa fac????va spun sincer ca a fost cel mai strasant an din viata mea,nemaiavand probleme de genul asta....multumesc si astept un raspuns pt linistea mea....
~ Conținut șters la cerere ~
Puteti suna la Parchet sa va interesati de cursul dosarului sau sa mai asteptati un pic...in funtie de volumul de munca, unele dosare stau si 2 ani pe la Parchet, din pacate.
Cu sunatul la parchet nu face nimic.
Trebuie sa mearga acolo sau sa faca o cerere in scris.