Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune si uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune si uzucapiune

Daca din 3 mostenitori doar unul se prezinta la notar si dobandeste dreptul de proprietate pentru cota sa parte, apoi timp de 11-12 ani se ingrijeste singur de intregul imobil, poate face o cerere de constatare a dobandirii intregii proprietati prin uzucapiune (pe noul cod civil)? Ceilalti mostenitori nu s-au prezentat la dezbatere.
In prezent in CF este inscris mostenitorul care a acceptat mostenirea + 2 defuncti ai caror succesori nu s-au prezentat la dezbatere.
Care este procedura corecta?
Dacă sunt mai mulți moștenitori, procedura succesorala la notar nu poate fi soluționată fără prezenta tuturor. Degeaba se prezintă doar unul.
Și nu, nu poate fi invocata uzucapiunea.
Trebuie dezbătută moștenirea.
Iar dacă succesorii nu se înțeleg, moștenirea se dezbate în instanță.