Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiuni pentru denuntator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiuni pentru denuntator

Sanctiuni pentru danuntator.
Un danuntator care stie ca denuntul sau (sesizarea organelor penale, a Ministerului Public) se refera la o fapta pentru care stie ca a intervenit prescriptia, risca sanctiuni penale sau civile, in urma contra-actiunii presupusului faptuitor, sau al parchetului din oficiu ?
Dacă plângerea este făcută cu bună credință, fapta există iar denunțătorul are reprezentarea că persoana reclamată este autorul, chiar dacă fapta este prescrisă, nu va suferi nicio sanctiune. Legea nu cere denunțătorului să facă verificări și calcule privind prescripția.
Va multumesc mult. Ori organele penale ar putea sa ignore prescriptia, dar la camera preliminara si instanta sa se constate ca e prescriptie. Ori procurorul aplica direct - banuiesc ca in urma unor calcule - art. 16 alin 1 lit. e) si f)
Organele de urmarire penală nu vor ignora prescripția și nu trimite nimeni in judecată fapte deja prescrise la momentul finalizării cercetărilor.
Daca fapta este prescrisa nu are relevanta juridică pentru denunțător.
Persoana nu va fi condamnată.

București 2024
gbar a scris:
Sanctiuni pentru danuntator.
Un danuntator care stie ca denuntul sau (sesizarea organelor penale, a Ministerului Public) se refera la o fapta pentru care stie ca a intervenit prescriptia, risca sanctiuni penale sau civile, in urma contra-actiunii presupusului faptuitor, sau al parchetului din oficiu ?

Daca fapta autorului este prescrisa, atunci nu atrage sanctiuni pentru denuntator.
Daca fapta este nereala/nu exista, atunci denuntatorul poate raspunde penal.
Insa, desi pe latura penala fapta poate fi prescrisa si raspunderea penala nu mai exista, totusi pot fi si alte aspecte si interese care sa justifice stabilirea unei raspunderi penale (chiar prescrise), sens in care sesizarea penala poate avea justificare.