avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am o intrebare legart de testament. Poate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am o intrebare legart de testament. Poate unul dintre ...

Buna ziua, am o intrebare legart de testament.
Poate unul dintre soti lasa mostenire prin testament bunurile, mai ales cele proprii dobandite inaintea casatoriei, doar copilului? deci sa excluda sotul supravietuitor? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:21, 30 Iulie 2024
Dacă nu încalcă rezerva soțului supraviețuitor, da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune daniela_2012 daniela_2012 Buna ziua, intrebarile mele sunt urmatoarele : bunurile proprii intra in succesiune daca ma recasatoresc si in ce masura ? Eu am doi copii si doresc ca numai ... (vezi toată discuția)
Ce efecte are contractul prenupțial în cazul decesului unuia dintre soți? enaloc enaloc In cazul in care s-a incheiat o conventie/contract prenuptial, iar sotul face un testament pentru copiii din casatoria anterioara, sotia actuala va mosteni pe ... (vezi toată discuția)
As dori să știu prin ce act pot deveni unic moștenitor al ... Motani Motani As dori să știu prin ce act pot deveni unic moștenitor al soțului meu bunurile fiind dobândite înainte de căsătorie (menționez că el mai are alti ... (vezi toată discuția)