Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am câteva nelămuriri cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am câteva nelămuriri cu privire la concediul de ...

Bună ziua,

Am câteva nelămuriri cu privire la concediul de odihnă și cel medical.
1. Dacă un angajat are doar o lună de când s-a angajat în companie, fără experiență de muncă anterioară, atunci are dreptul la concediu de odihnă?

2. Dacă am angajat pe cineva care a terminat masterul, are dreptul la concediu medical in prima luna de munca?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Toate cele bune!
1. Are dreptul proportional cu perioada lucrata.

2. Nu cred ca are dreptul, ca nu are stagiu de cotizare.