avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Am câteva nelămuriri cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Am câteva nelămuriri cu privire la concediul de ...

Bună ziua,

Am câteva nelămuriri cu privire la concediul de odihnă și cel medical.
1. Dacă un angajat are doar o lună de când s-a angajat în companie, fără experiență de muncă anterioară, atunci are dreptul la concediu de odihnă?

2. Dacă am angajat pe cineva care a terminat masterul, are dreptul la concediu medical in prima luna de munca?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Toate cele bune!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:28, 31 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Are dreptul proportional cu perioada lucrata.

2. Nu cred ca are dreptul, ca nu are stagiu de cotizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna miki.mihaela2006 miki.mihaela2006 Buna ziua. Am 2 nelamuriri. 1.\"Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in timpul unui an\". Prin urmare , un salariat care ... (vezi toată discuția)
Rugaminte adrianadrian240 adrianadrian240 Buna ziua. Ma numesc Adrian, sunt functionar public la o Administratie Fiscala. In urma cu trei ani am beneficiat de concediului pentru ingrijirea ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal Laurasilviu Laurasilviu Buna ziua am și eu o întrebare dacă sunt însărcinată în 4 săptămâni dacă mă angajez până la luna nașteri pot beneficia de concediu prenatal??? (vezi toată discuția)