Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Am o întrebare legată de intabularea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Am o întrebare legată de intabularea unei case. ...

Bună ziua,

Am o întrebare legată de intabularea unei case. Situația este următoarea: o doamnă dorește să vândă casa lăsată moștenire de bunica sa. Bunica ei a cumpărat această casă de la vânzătorul anterior în urmă cu aproape 50 de ani. Documentele originale nu mai sunt disponibile, iar nepoata doamnei, atunci când a încercat să intabuleze casa, s-a lovit de opoziția unei verișoare sau a unei nepoate a surorii persoanei de la care a fost cumpărată casa. Doamna a început demersurile pentru un proces, dar fiindcă a rămas însărcinată, nu l-a finalizat. Are martori care pot atesta situația descrisă. Întrebarea mea este dacă ar fi posibil să mi se facă o împuternicire (în calitate de cumpărător) pentru a mă ocupa de acest proces, deoarece doamna nu are bani și nici timp.

Multumesc frumos,
Ciprian
In calitate de cumparator nu, insa puteti fi pur si simplu mandatar sau ii puteti achita doamnei cheltuielile de judecata in mod direct: avocat, expert, taxa timbru etc. Indicat ar fi sa incheiati o promisiune inainte, ca sa fie lucrurile legal facute.
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumesc frumos Liliana. Daca intabularea nu este facuta, cum se poate intocmii promisiunea? E suficent sa aibe titlul de proprietate?