Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa moartea bunicului meu, tatal meu a continuat sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa moartea bunicului meu, tatal meu a continuat sa locuiasca ...

Dupa moartea bunicului meu, tatal meu a continuat sa locuiasca in casa acestuia, fara a fi facuta vreo succesiune. Bunica mea si unchiul meu au ales sa locuiasca la locuinta mamei bunicii mele, tata fiind singurul care a locuit in locuinta respectiva.
Dupa moartea tatalui meu, unchiul si bunica mea au drept de mostenire asupra acestei locuinte, desi nu au locuit si nici nu au avut vreo pretentie asupra locuintei timp de peste 30 de ani?
Menționez că nu există titlu de proprietate pe aceasta locuință.
Multumesc!
Gherghe Liviu, utilizator
Da, au.
Bunica e soție supraviețuitoare, iar unchiul e fiu, la fel ca și tatăl dvs.
Este irelevant dacă au locuit acolo sau nu.
Doar dacă sunt dispuși sa dea declarații de renunțare la moștenire...Dacă nu, vor participa la dezbaterea succesiunii.
raluk0207, utilizator
Bună ziua.

Situația e complicată, atâta vreme cât nu există titlu de proprietate pe numele bunicului.
Sunt multe instituții ce pot fi aplicabile în speță, însă doar în cadrul unei acțiuni în instanță. La notar e exclus să puteți rezolva ceva.
Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, fiindcă demersurile sunt extrem de multe și cu grad ridicat de dificultate.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Da, complicată, într-adevăr. Credeți că se poate invoca o eventuală uzucapiune, în acest caz, chiar dacă părintele meu a decedat?

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua.

Situația e complicată, atâta vreme cât nu există titlu de proprietate pe numele bunicului.
Sunt multe instituții ce pot fi aplicabile în speță, însă doar în cadrul unei acțiuni în instanță. La notar e exclus să puteți rezolva ceva.
Vă sfătuiesc să vă angajați un avocat, fiindcă demersurile sunt extrem de multe și cu grad ridicat de dificultate.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius

Trebuie mers la avocat pentru un studiu de caz în caz de uzucapiune.
Daca nu exista act de proprietate Trebuie rezolvat cu actul.

București 2024