Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In urma cu 24 de ani am lucrat aproape 1 an ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In urma cu 24 de ani am lucrat aproape 1 an de zile ...

Buna ziua,
In urma cu 24 de ani am lucrat aproape 1 an de zile cu carte de munca la primul meu job. Recent am scos o adeverinta pentru vechime de la Casa de Pensii unde am constatat ca nu apare perioada respectiva ca fiind platita. Mentionez ca firma respectiva mi-au eliberat si cartea de munca fiind primul job pentru mine.
M-ai pot da in judecata angajatorul dupa atata timp, tinand cont ca in cartea de munca este stipulata vechimea si salariul de la acea vreme iar in adeverinta nu apare vechimea.
Va multumesc.
Despre ce perioada este vorba ?
Perioada 1998-1999.
Pana la 01.04.2001, Casa de pensii nu are nimic din stagiile de cotizare anterioare ......prin urmare, nu va impacientati ..de la 01.04.2001, s-au introdus electronic declaratiile de c.a.s.

In carnetul de munca, exista perioada completata si certificata de ITM?
In cartea de munca este completata perioada, salariul de baza si stampila cu Camera de Munca si semnatura, numai ca vechimea nu apare in adeverinta de la Casa de Pensii.
V-am spus ca nu are cum sa apara ... electronic este din 01.04.2001.