Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună. Dacă mă căsătoresc acum, menționez că ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună. Dacă mă căsătoresc acum, menționez că sunt văduvă, ...

Bună.Dacă mă căsătoresc acum,menționez că sunt văduvă, proprietatea mea e pe numele meu și al soțului decedat și am un singur fiu căruia vreau să îi rămână casa după moartea mea.Intrebarea mea e: Iubitul meu după căsătorie are dreptul,la proprietatea mea după decesul meu?
Da, are dreptul la 1/4, în calitate de soț supraviețuitor.
Nu va casatoriti chiar acum, dezbateti succesiunea cu fiul și faceti partaj sau ii donati cota dvs si va pastrati dreptul de uzufruct. Sau ca să fiți sigura ca nu ramaneti singura și fără o cana nu apa, semnati cu fiul un contract de intretinere și va pastrati și dreptul de uzufruct.
Apoi va maritati.