Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Chemare salariat din CM pentru cercetare disciplinară
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Chemare salariat din CM pentru cercetare disciplinară

Bună ziua,
Vă rog frumos sa-mi răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Poate fi chemat un salariat din concediu medical de către comisia de disciplină pentru a fi cercetat în legătură cu o abatere disciplinară pe care a facut-o ?
2. Cum poate afla angajatorul nr. de zile acordate de către medicul expert la un concediile medicale care depăşesc 90 de zile?

Precizez că este vorba de o salariată care este în coflict de muncă cu instituţia bugetară la care lucrez.

Vă mulţumesc pentru răspusuri

1. NU .... pe durata suspendarii c.i.m. , cercetarea disciplinara este suspendata.

2. Cand va aduce concediul medical pentru plata , atunci va afla.