Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum pot obtine NIF? Sunt nascuta in Romania, de peste ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum pot obtine NIF? Sunt nascuta in Romania, de peste ...

Buna seara.
Cum pot obtine NIF? Sunt nascuta in Romania, de peste 30 de ani locuiesc in Germania, cu cetatetenie germana (nu dubla). Pentru o donatie pe care trebuie sa o primesc mi s-a spus ca imi trebuie NIF. Problema este ca eu figurez la ANAF cu numarul fiscal romänesc si ei spun ca nu au cum sa imi elibereze NIF. Aveti cumva o idee cum se procedeaza?

Multumesc anticipat!
NIF - numar de identificare fiscala , se obtine de la ANA|F ... daca sunteti nascuta in Romania, inseamna ca aveti CNP romanesc...ati renuntat la cetatenia romana?