Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua!Am o intrebare.Ce pot face in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua!Am o intrebare.Ce pot face in urmatoarea situatie. ...

Buna ziua!Am o intrebare. Ce pot face in urmatoarea situatie. Am fost invitata de o colega de serviciu in vacanta mai multe zile,dar acolo a starnit un conflict. Mai intai cu managera hotelului si apoi,cu mine. A ajuns la un moment dat sa ma scuipe si sa ma insulte,desi pana atunci nu mi-a vorbit in acest mod(nici la serviciu,nici in cele cateva zile cat am stat acolo). Am fost la Politie si am spus ce mi-a facut si mi-a spus ca sunt "copilarii" si ca nu-i intereseaza asemenea probleme. Gestul colegei a fost motivat de faptul ca nu i-as fi fost eu recunoscatoare si am ridicat vocea la ea pentru ca a vrut sa plece de acolo si sa ma lase balta. Sunteti de acord cu politistul ca sunt copilarii ceea ce povestesc? E normal sa ajungem sa fim insultati si scuipati de colegi din cand in cand? Din cate am simtit la fata locului,colega voia sa ma provoace suficient de tare incat sa ajungem sa ne jumulim pentru ca pe urma sa ma reclame ea pe mine si sa-mi afecteze cazierul la serviciu. Desigur,ca am ramas foarte calma si am indurat toata mizeria(insulte si scuipat) fara sa ripostez si eu violent. Am rugat-o doar sa iasa din camera si sa-si gaseasca alta.Administratorul hotelului i-a dat alta camera,dar a considerat pe baza spuselor ei false, ca eu eram vinovata de conflictul creat. Nu am inteles de ce a crezut-o. Mi s-a parut ciudat. Am presupus ca i-a dat mita ca sa taca. In final,ea a plecat,eu am ramas,dar foarte contrariata de cele intamplate.
In concluzie, as putea sa o dau in judecata pentru ca s-a comportat in acest mod pentru lezarea imaginii mele?
bluebell22, utilizator
Bună ziua!
În primul rând, jignirile, insultele, batjocura nu sunt fapte penale, infractiuni, așa că nu are treabă poliția.

Și da, de principiu, puteți da pe cineva în judecată pentru prejudiciu de imagine. Dar asta în civil și solicitați despăgubiri morale. În concret, depinde de la caz la caz, de felul și întinderea jignirilor/insultelor, de nr. persoanelor care au asistat la umilința dvs și alți factori particulari oricărei cauze. Deci nu orice insulta creează un prejudiciu de imagine.

bluebell22 a scris:

Buna ziua!Am o intrebare. Ce pot face in urmatoarea situatie. Am fost invitata de o colega de serviciu in vacanta mai multe zile,dar acolo a starnit un conflict. Mai intai cu managera hotelului si apoi,cu mine. A ajuns la un moment dat sa ma scuipe si sa ma insulte,desi pana atunci nu mi-a vorbit in acest mod(nici la serviciu,nici in cele cateva zile cat am stat acolo). Am fost la Politie si am spus ce mi-a facut si mi-a spus ca sunt "copilarii" si ca nu-i intereseaza asemenea probleme. Gestul colegei a fost motivat de faptul ca nu i-as fi fost eu recunoscatoare si am ridicat vocea la ea pentru ca a vrut sa plece de acolo si sa ma lase balta. Sunteti de acord cu politistul ca sunt copilarii ceea ce povestesc? E normal sa ajungem sa fim insultati si scuipati de colegi din cand in cand? Din cate am simtit la fata locului,colega voia sa ma provoace suficient de tare incat sa ajungem sa ne jumulim pentru ca pe urma sa ma reclame ea pe mine si sa-mi afecteze cazierul la serviciu. Desigur,ca am ramas foarte calma si am indurat toata mizeria(insulte si scuipat) fara sa ripostez si eu violent. Am rugat-o doar sa iasa din camera si sa-si gaseasca alta.Administratorul hotelului i-a dat alta camera,dar a considerat pe baza spuselor ei false, ca eu eram vinovata de conflictul creat. Nu am inteles de ce a crezut-o. Mi s-a parut ciudat. Am presupus ca i-a dat mita ca sa taca. In final,ea a plecat,eu am ramas,dar foarte contrariata de cele intamplate.
In concluzie, as putea sa o dau in judecata pentru ca s-a comportat in acest mod pentru lezarea imaginii mele?

Nici a scuipa pe cineva nu e prejudiciu de imagine? E voie oricine sa faca asa ceva? Nu e agresiune fizica si asta?