Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Unchiul meu locuiește într-un imobil care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Unchiul meu locuiește într-un imobil care este împărțit ...

Buna ziua,
Unchiul meu locuiește într-un imobil care este împărțit pe jumătate cu un alt proprietar, unchiul meu având 4 camere in partea stângă a imobilului, iar celalta persoana in partea dreapta daca se considera o împărțire a imobilului pe jumătate pornind de la intrarea principală la parter. La Subsol, sub partea deținută de unchiul meu de la parter se suprapun cateva încăperi deținute de vecin. Unchiul meu a cerut in instanță ieșirea din indiviziune, iar instanță a pronunță ieșirea din indiviziune forțată. Unchiul meu ar dori sa facă cadastru pe partea sa din imobil pentru a vinde, insa vecinul nu dorește acest lucru. Înțelegem de la firma de cadastru ca nu se poate face cadastrul fără acordul vecinului in aceasta situație si măsurarea intreagii suprafețe a imobilului pentru intabulare. Cum se poate proceda in acest sens ?
Buna ziua

Si ce a decis instanta?

Daca instanta a stabilit partajarea in natura, atunci cu siguranta s-a dispus efectuarea unei expertize care a mentionat modul concret de partajare, loturile, partile sau fragmentele ce vor fi utilizate in mod individual de catre fiecare coproprietar.

Deci verificati actele de la dosar, pentru ca este aproape sigur ca a existat o evaluare/cadastru facute.