Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Invoirile de la locul de munca afecteaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Invoirile de la locul de munca afecteaza salariul ...

Bună ziua! Invoirile de la locul de munca afecteaza salariul și tichetele de masa? Dacă un angajat se invoieste de la servici 2-3h intr-o zi,sau 2zile într-o luna,pentru rezolvarea unor probleme neprevazute,angajatorul are dreptul sa ii taie din nr de tichete de masă,respectiv din salariu?
Codul Muncii prevede că învoirile/absentarea de la locul de muncă pentru motive neprevăzute care fac
indispensabilă prezenţa imediată a salariatului, se pot face în condiţiile informării prealabile a angajatorului şi cu recuperarea perioadei absentate până la acoperirea integrală a duratei normale a programului de lucru a salariatului. Absentarea de la locul de muncă nu poate avea o durată mai mare de 10 zile lucrătoare într-un an calendaristic. Angajatorul şi salariatul stabilesc de comun acord modalitatea de recuperare a perioadei de absenţă, în limita numărului de zile de care a beneficiat.

Deci, având în vedere că zilele învoite se recuperează, angajatorul nu ar trebui să rețină din salariu sau din nr. de tichete.
Dacă timpul nu a fost recuperat, atunci este o situație diferită, pentru care angajatorul are dreptul reținerii din beneficiile oferite salariatului și pentru care v-ar putea face cercetare disciplinară.
conta2, utilizator