avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am fost internat 3 zile în spital dar în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am fost internat 3 zile în spital dar în același ...

Bună ziua.

Am fost internat 3 zile în spital dar în același timp am semnat și foaia de prezență la serviciu.

Ce se poate întâmpla în cazul acesta?

Menționez ca sunt angajat la propria mea firmă și am nu știu ca trebuie să îmi iau concediu pentru cele trei zile.

Din câte am înțeles nu pot figura și ca internat și la locul de muncă.

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 04:24, 4 Septembrie 2024
Bună seara!

Mulțumesc pentru răspuns.

Nu mai pot să îmi iau nici concediu medical și nici medical pentru ca a fost în luna februarie treaba asta și deja am semnat pontajul.

Deci care ar fi riscurile atât pentru angajator cat și pentru angajat?

În cazul de față eu sunt și angajatorul și angajatul.

Se mai poate rezolva ceva? Pot să îmi iau concediu de odihnă sau medical pentru luna februarie?

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Ati inteles eronat ... nu puteti fi internat/concediu medical si totodata prezent la munca .. ori una ori alta.

Daca nu v-ati luat concediu medical , atunci puteti trece concediu de odihna in pontaj.

Luati concediu fara plata si scapati de probleme.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti face rectificare in pontaj si sa va treceti in CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Internat in spital dar prezent si in pontaje ContSters386803 ContSters386803 Buna ziua, As dori sa stiu daca este posibil ca o persoana care lucreaza in sistemul sanitar sa fie prezenta la locul de munca,deci prezenta in pontaje, ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna fortat medici rezidenti . Alinad86 Alinad86 Buna ziua, sunt medic rezident anul IV al unui spital din Bucuresti. In anul 2014 respectiv in anul III de rezidentiat nu mi-am luat concediu de odihna. In ... (vezi toată discuția)
Cum ma pot trece in pontaj mycka_rose mycka_rose Sunt functionat public, am facut cerere de concediu pe 5 zile (interna) din cele 15 care se fac dar pe care nu le poti lua toate o data! mi-a fost semnata de ... (vezi toată discuția)